Ukrajinští vojáci překročili Dněpr a útočí na Rusy, při akci je kryje dělostřelectvo

Martin Novák Martin Novák
26. 6. 2023 14:13
Ukrajinští vojáci si při nynější protiofenzivě připsali dílčí úspěch. Povedlo se jim překročit řeku Dněpr, na které leží nedávno protržená Kachovská přehrada, a uchytili se na levém břehu. Tedy v místech, která okupují Rusové. Informaci potvrzují ukrajinské i ruské zdroje.
Ukrajinští vojáci s raketometem Grad.
Ukrajinští vojáci s raketometem Grad. | Foto: Reuters

Ruský účet na sociální síti Telegram s názvem Dva majoři, který obvykle zveřejňuje potvrzené zprávy, píše, že skupiny ukrajinských vojáků se plaví přes řeku v rychlých člunech, které je těžké zasáhnout. Navíc jsou krytí dělostřeleckou palbou z pravého břehu, kde se nachází město Cherson a pozice ukrajinské armády.

Další ruští váleční blogeři potvrzují s odkazem na své zdroje na bojišti, že prudké přestřelky se odehrávají blízko Antonivského mostu, který Rusové odstřelili při svém stažení z Chersonu loni 11. listopadu. Někteří ruští vojáci tvrdí, že nemají dost zbraní a techniky, protože ji po protržení přehrady spláchla voda.

Levý břeh Dněpru tvoří rozsáhlé močály do vzdálenosti zhruba tří až pěti kilometrů. Ukrajinská operace zřejmě není předzvěstí masivního nástupu a otevření nové fronty, spíše jde o vytlačení Rusů dál od Chersonu, aby nemohli město snadno ostřelovat.

Tvrdé boje přes víkend pokračovaly také na frontě v Záporožské oblasti. Velení ukrajinské armády oznámilo v pondělí dobytí vesnice Rivnopil. V Bachmutu se ukrajinská armáda mezitím probíjí na severním a jižním křídle v okolí města, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová.

Chaos v Rusku je v našem zájmu, zní z Ukrajiny

Postup Ukrajinců je zatím pomalý. "Ukrajinské síly využívají zkušenosti z prvních dvou týdnů protiofenzivy, aby vylepšily taktiku pro útoky na dobře připravenou ruskou obranu v týlu. Jednotkám se daří pozvolný, nicméně plynulý postup v klíčových oblastech," uvádí ve své analýze britská vojenská rozvědka.

Ukrajinská protiofenziva začala před třemi týdny, ale všichni ukrajinští představitelé včetně prezidenta Volodymyra Zelenského a velitele pozemních sil Oleksandra Syrského tvrdí, že se jí účastní jen malá část připravených brigád.

Aktuální mapa frontové linie na Ukrajině.
Aktuální mapa frontové linie na Ukrajině. | Foto: Aktuálně.cz

Sobotní rebelie vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina v Rusku vyvolala otázky, jaký dopad budou mít spory v Moskvě na válku a zda tím bude oslabená ruská okupační armáda a Ukrajinci získají výhodu.

Komentáře expertů se zatím soustřeďují hlavně na to, že události v Rusku mohou podkopat morálku invazních vojáků na ukrajinské frontě. "Jakýkoliv chaos za nepřátelskou frontovou linií je v našem zájmu," shrnul ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Tažení wagnerovců

V počtu a rozestavění ruských vojáků na Ukrajině žádné velké změny zatím nenastaly. Ukrajinci hlásí, že se do Ruska o víkendu vrátila jen část 76. výsadkové divize, ale nejde o žádný masivní přesun, týká se pouze několika jednotek.

Wagnerova skupina bojovala v uplynulých měsících hlavně u Bachmutu, na obraně proti ukrajinské ofenzivě v Záporožské a na jihu Doněcké oblasti se nepodílí. Není zatím jasné, jaké důsledky pro okupační síly bude mít plánované začlenění wagnerovců pod velení ministerstva obrany.

Právě rozkaz de facto rozpustit Wagnerovu skupinu a podřídit její bojovníky armádě zřejmě vyvolal konflikt, který vyvrcholil sobotním nečekaným postupem wagnerovců přes Rostov na Donu a Voroněž až do vzdálenosti 200 kilometrů před Moskvu. Prigožinovi bojovníci jej ukončili po dohodě s běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem.

Video: Rusové čekají náš útok jinde. Musíme je přechytračit.

„Rusové čekají protiofenzivu jinde. Musíme je přechytračit.“ Plukovník popsal ukrajinskou taktiku. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy