Ukrajinský parlament schválil amnestii pro demonstranty

Zahraničí Zahraničí
29. 1. 2014 22:50
Události na Ukrajině sledujeme online
Majdan, leden 2014.
Majdan, leden 2014. | Foto: Ivo Dokoupil

Kyjev - Kontroverzní zákony jsou zrušené, vláda v čele s premiérem Mykolou Azarovem padla. Krize na Ukrajině přesto nekončí.

Opozici ústupky režimu nestačí, žádá demisi prezidenta Viktora Janukovyče.

Ukrajinským parlamentem ve středu prošel zákon o amnestii, který má z vězení dostat zadržené demonstranty. Janukovyč si ale klade podmínku: opozice má vyklidit okupovaný střed Kyjeva. Kyjevskou radnici, sídlo odborů, dvě ministerstva, ale i náměstí Nezávislosti.

Majdan po dvouměsíčním boji:

Dění na Ukrajině sledujeme online:

Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4) ve středu na mimořádném summitu v Budapešti podpořili co nejklidnější a demokratické řešení ukrajinské krize. ČTK to po jednání telefonicky řekl nový český premiér Bohuslav Sobotka. Spolu s kolegy z Maďarska, Slovenska a Polska také přivítal poslední vývoj na Ukrajině. "Jsou to pozitivní signály, ale není to ještě řešení té současné složité situace," poznamenal Sobotka.

Ukrajinský parlament ve středu schválil zákon o amnestii pro zadržené účastníky opozičních demonstrací. Podmínkou je, aby protestující opustili většinu budov, které obsadili, informovala agentura AP. Parlament odhlasoval prominutí trestů zadrženým demonstrantům po více než 12 hodinách mimořádné schůze. Opozice však návrh odmítla podpořit a nadále trvá na důraznějších požadavcích, jako je vypsání předčasných parlamentních a prezidentských voleb.

Parlament rovněž projednává vytvoření komise, která vypracuje úpravu ústavy tak, aby zákonodárci získali na úkor prezidenta více pravomocí.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu kvůli ukrajinské krizi telefonovala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho ukrajinskému kolegovi Viktoru Janukovyčovi. Během telefonátů zdůraznila, že je třeba konstruktivní dialog mezi vládou a opozicí. Nesmí se podle ní připustit, aby se situace opět změnila ve spirálu násilí.

Pro politické řešení vnitrostátní krize na Ukrajině je nezbytné, aby se "jisté opoziční kruhy" vzdaly radikálních řešení. Po středeční schůzce s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti to prohlásil jeho polský protějšek Donald Tusk. Obavy z vývoje na Ukrajině má i Orbán. Do maďarské metropole, kde se ve středu večer koná mimořádný summit visegrádské čtyřky, odcestoval i český ministerský předseda Bohuslav Sobotka, pro kterého to je diplomatická premiéra ve funkci.

Podle Tuska je důležitou podmínkou řešení rozkolu to, že se ustoupí od násilí, což je na odpovědnosti ukrajinských úřadů. "Vláda nemůže bít své občany," řekl Tusk na adresu Kyjeva. "Na druhou stranu očekáváme, že se jisté opoziční skupiny zdrží radikálních akcí, i když dnes opozice jedná odpovědně," dodal polský premiér.

Tváře protestů, tak pojmenoval reportér kanadského listu Globe and Mail John Lehmann koláž portrétů těch, kteří pobývají na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vnímá poslední vývoj na Ukrajině pozitivně. ČTK ale řekl, že teprve blízká budoucnost ukáže, zda úterní odstoupení vlády premiéra Mykoly Azarova a rozhodnutí parlamentu zrušit nedávno přijaté zákony omezující občanské svobody, byly osamocené kroky, či skutečné vykročení ke konci krize v zemi.

V Krásné Poljaně u Soči 03.01.2014.
V Krásné Poljaně u Soči 03.01.2014. | Foto: Reuters

Na Putinův apel, aby ruská vláda urychleně splnila ekonomické dohody s Ukrajinou,  reagoval premiér Dmitrij Medveděv. Podle agentury ITAR-TASS namítl, že dohody bude možné smysluplně realizovat, až bude jasné, "jaký bude ekonomický kurz nové vlády, kdo v ní bude pracovat a jakých pravidel se budou držet". "To je rozumné. Počkejme tedy na vytvoření nové ukrajinské vlády," reagoval Vladimir Putin.

Ani na straně prezidenta, ani na straně opozice, která táboří na Majdanu. Bohdan Danylyšyn, nejznámější ukrajinský exulant v Česku, má výhrady k oběma stranám "bitvy o Kyjev".

"Nechci obhajovat vedení země, moje stanovisko vůči němu je známé. Získalo však díky volbám určitý mandát. A ve volbách by měli lidé rozhodnout, zda má pokračovat, nebo odstoupit," řekl exministr hospodářství, který působil ve vládě vězněné expremiérky Julije Tymošenkové a v Česku získal azyl. "Také opozice by měla vnímat zájmy všech Ukrajinců, nejen těch, kteří jsou na barikádách," zdůraznil.

"Nejde jen o Majdan a ulici Hruševského (kde se odehrávají hlavní protesty). Jde o zemi, která má více než 600 tisíc kilometrů čtverečních a 46 milionů obyvatel. Je na řádně zvoleném prezidentovi, aby zaručil dodržování ústavního pořádku," upozorňuje Danylyšyn.

Parafrázovaný rozhovor s Bohdanem Danylyšynem čtěte ZDE. 

Sbírka teplého ošacení pro lidi na Majdanu se koná i v Brně. Věci lze do čtvrtečního večera 21.00 nosit na vrátnici DiFa JAMU, Mozartova 1. "V Kyjevě je přes noc až -24 stupňů," píší organizátoři sbírky na Facebooku. "Pomozte lidem přežít mráz a podpořte je v jejich odhodlání," dodávají.

Majdan, leden 2014.
Majdan, leden 2014. | Foto: Ivo Dokoupil

Spolupracovník Aktuálně.cz Ivo Dokoupil popisuje, jak se na Majdanu (pořád ještě) staví barikády: "V území nikoho, mezi kordony Berkutu a vyhořelými auty, kde už mají pozice povstalci, jsou dva prasklé hydranty. Voda z nich protéká pod auty neustále udržovanými kanály, teče i pod třemi řadami barikád až na Evropské náměstí. Tam se rozlévá a mrzne. Ráno pak přijde četa dobrovolníků, bývá jich sto a více, a sekáčky odsekávají od dlažby led. Ten se plní do pytlů a odnáší na barikády, které dnes dosahují snad už šesti metrů. Stovka lidí pracujících v mraze a větru vypadá z dálky jako obrana Leningradu."

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby splnila dohodu s Ukrajinou o poskytnutí úvěru a zlevnění plynu. "Chci vládu upozornit na to, co znepokojuje naše ukrajinské kolegy a přátele, a zejména na nezbytnost splnění všech našich dohod... mám na mysli naše dohody ohledně kreditů a ve finanční sféře," řekl Putin na dnešní poradě se členy ruské vlády. "Prosím vládu, aby zcela splnila všechny naše dohody."

Vláda bude pokračovat v dialogu s opozicí, ujistil nový premiér Arbuzov. Dodal, že do Kyjeva by měly v brzké době přijít další dvě miliardy z úvěru, který poskytla Moskva.

Střídání stráží. Expremiér Mykola Azarov (vpravo) ukazuje cestu svému nástupci Serhiji Arbuzovovi.
Střídání stráží. Expremiér Mykola Azarov (vpravo) ukazuje cestu svému nástupci Serhiji Arbuzovovi. | Foto: Reuters

Ministerstvo vnitra popřelo informace, že vláda chce až sedminásobně rozšířit počty zásahových jednotek na 35 000 mužů. Berkut má nyní 4000 příslušníků a Grifon kolem 1000.

List Kommersant-Ukrajina nicméně tvrdí, že má k dispozici vládní návrh zákona, který rozšiřuje pravomoci příslušníků zásahových sil. Mimo jiné jim prý "dává právo použít střelné zbraně k likvidaci masových nepokojů a nelegálních polovojenských formací".

"Ukrajina je na pokraji války," prohlásil v parlamentu osmdesátiletý Leonid Kravčuk. První postsovětský prezident tak zahájil druhý den mimořádné schůze parlamentu. Hlavním bodem je udělení amnestie těm, kteří skončili v policejních celách během nedávných nepokojů.

"Je to revoluce. Jde o dramatickou situaci, kterou musíme vyřešit s největší odpovědností," dodal podle BBC a za svá slova sklidil od zákonodárců potlesk vestoje.

Na barikádách.
Na barikádách. | Foto: Reuters

Ukrajinská média znovu spekulují o posilování obávaných jednotek Berkut a Grifon. Informace tohoto typu se ale Kyjevem šíří už dlouho. Před pár dny se například spekulovalo, že se Berkut rozroste dokonce sedminásobně - že bude mít místo současných 4000 skoro 30 000 členů.

Deník Ukrajinska pravda popsal příběh šesti členů speciální jednotky Alfa z Ivano-Frankivské oblasti, kteří natočili video se žádostí o uvolnění, protože je jejich vedení chtělo poslat proti demonstrantům do Kyjeva.

Velice osobitě popisuje atmosféru na Majdanu spolupracovník Aktuálně.cz Ivo Dokoupil.

"Jsme uprostřed města, ale díky čtyřmetrovým barikádám ve třech řadách mám pocit, jako bych byl v zákopech na frontě," píše ve svém článku. "Obě fronty se na sebe dívají přes ohořelá auta, na protivníka můžete křičet a on vás uslyší, tak je blízko. Zákopová válka uprostřed Kyjeva..."

Celou reportáž Ivo Dokoupila z nočního Kyjeva si můžete přečíst ZDE. 

Končím, vládu v demisi nepovedu, řekl Azarov.
Končím, vládu v demisi nepovedu, řekl Azarov. | Foto: Reuters

Odstupující premiér Azarov odmítl řídit prozatímní vládu. Podle agentury Interfax její vedení předal vicepremiérovi Sergeji Arbuzovovi.

V Kyjevě dnes znovu jedná ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. Přijíždí o dva dny dříve, než měla v plánu.

O Ukrajině se bude večer mluvit i v Budapešti, na mimořádném summitu visegrádské čtyřky. Poprvé v roli premiéra na něj odjede i Bohuslav Sobotka.

Úterní demise premiéra Mykoly Azarova politickou krizi na Ukrajině neřeší. V úterý večer na to upozornil opoziční předák a boxerský šampion Vitalij Kličko. Podle něj musí odejít také prezident Viktor Janukovyč.

Úterní dění na Ukrajině si můžete připomenout ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy