Někdo tady lže. "Vzkříšený" ruský viceadmirál vyhecoval Ukrajince ke zvláštní akci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 9. 2023 14:49
Ukrajinci po pátečním útoku na ruské velitelství Černomořské flotily oznámili, že při něm zemřel její velitel Viktor Sokolov. Rusové jim na to ukázali viceadmirálovu tvář na záběrech z porady s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Ukrajinci nyní shromažďují údaje, aby mohli s jistotou potvrdit, že Sokolov nežije.
Ukrajinci prověřují, zda viceadmirála opravdu zabili. Rusové jim ho ukázali na poradě. | Video: Reuters

"Jak víte, v důsledku raketového útoku na velitelství Černomořské flotily Ruské federace zahynulo 34 důstojníků. Dostupné zdroje tvrdí, že mezi mrtvými je i velitel Černomořské flotily Ruské federace. Mnoho z nich nebylo dosud identifikováno," píší ukrajinské speciální síly na sociální síti Telegram. "Vzhledem k tomu, že Rusové byli nuceni urychleně zveřejnit odpověď s údajně živým Sokolovem, naše jednotky informace upřesňují. Děje se tak v rámci postupu shromažďování údajů o výsledcích operace," dodala jednotka.

Ze záběru z videokonference není jasné, zda se nejedná o pouhou fotografii nebo zda nejde o starší záběr na Sokolova. Kde a kdy Rusové video natočili, není v současné době známo. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinářům řekl, že "nemá informace o údajné smrti velitele Černomořské flotily Sokolova".

Ukrajinské speciální síly tvrdily, že Sokolov přišel o život v Sevastopolu na okupovaném Krymu. Ukrajinská armáda v pátek na Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, podnikla kombinovaný útok s nasazením dronů a raket. Videa pořízená během úderu ukazovala, že budova velitelství flotily byla opakovaně zasažena a těžce poškozena. Moskva informovala o jednom pohřešovaném.

Ukrajinci tvrdí, že při úderu na velitelství zemřelo 34 důstojníků, včetně jejího velitele. Podle šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova při útoku zemřelo nejméně devět lidí a 16 bylo zraněno, mezi nimi generálové. Spekulace o úmrtí Sokolova však Budanov nepotvrdil.

Sokolov se velitelem Černomořské flotily stal loni v září. Jeho předchůdce Igor Osipov o funkci přišel podle ukrajinských médií v souvislosti s potopením raketového křižníku Moskva, vlajkové lodi Černomořské flotily. Ukrajinská armáda Moskvu ke dnu poslala několik týdnů po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinci zaútočili na sídlo černomořské flotily. (22. 9. 2023)

Ukrajinci zaútočili na sídlo černomořské flotily | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy