V analýze, kterou publikoval zpravodajský server RBK Ukraine, informoval o dobytí významného bodu vojenský analytik a bývalý důstojník ukrajinské armády Vladislav Selezňov.
"Naše jednotky ovládají výšiny na jihu i na severu Bachmutu. Rusové nemohou posílat konvoje nejkratší cestou z Horlivky. V Bachmutu jsou rozvaliny budov, kde se ještě mohou schovat. Ale pokud budeme postupovat tak jako doposud, nemusí se jim podařit včas uniknout," uvedl expert.
Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj napsal na sociální síti Telegram, že cílem je dostat Rusy do pasti. Kontrola přístupových silnic do města je připraví o možnost dopravovat zásoby, posily a zbraně. Syrskyj ale dodal, že Rusové kladou tvrdý odpor a brání každý centimetr půdy.
Zásadní pro ukrajinský plán dobýt zpět Bachmut byl postup do vesnic Andrijivka a Kliščivka, které se nacházejí zhruba šest kilometrů jižně od města. Právě u Kliščivky je zalesněný kopec, jehož ovládnutí v jinak rovinaté krajině má velký strategický význam.
Po vstupu do Kliščivky našli ukrajinští vojáci v lese trosky ruského bombardéru Su-24, který se zřítil letos v březnu. Na následující mapě je vidět směr postupu jednotek.
Les troupes ukrainiennes ont repris Andriivka près de Bachmut, tandis que les combats se déroulent actuellement à Klischiivka, la localité adjacente. pic.twitter.com/bMnYpB8KLo
— Christophe Tymowski (@Christophe_Tymo) July 25, 2023
I ruští váleční blogeři na Telegramu přiznávají, že situace v Kliščivce je pro ruské síly kritická a Ukrajinci vyvýšený bod skutečně obsadili. Opakovala by se tak historie z roku 2014 z bitvy o Slavjansk. Ukrajinci město dobyli zpět poté, co bombardovali ruské pozice z nedalekého kopce Karačun, jediného vyššího místa široko daleko.
Pomalu, ale setrvale
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uvedla, že během tvrdých bojů v okolí Bachmutu ukrajinští vojáci postupují v průměru o několik stovek metrů denně. V uplynulém týdnu dobyli plochu o rozloze dvou čtverečních kilometrů.
"Postupujeme pomalu, ale setrvale. Používáme taktiku manévrování a přepadových akcí, nejdeme do frontálního útoku. Ale suneme se kupředu," řekl k tomu mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj.
Ukrajinci už nasadili u Bachmutu kazetovou munici, kterou dostali na začátku července od Spojených států. Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí na velkém prostoru. To umožňuje straně, která ji používá, zasáhnout síly nepřítele na větší ploše než s pomocí jiných druhů munice. Ukrajinci mohou zejména střílet na silnici T-0513, která protíná Bachmut ze severu na jih.
O Bachmut se tvrdě bojovalo od loňského září, zničené a vylidněné město ovládla pak v květnu ruská žoldnéřská Wagnerova skupina Jevgenije Prigožina. Ukrajinci ale udrželi své pozice na západních předměstích. Wagnerovci se později z Bachmutu stáhli a předali své pozice vojákům ruské armády.