"Rusko postavilo nelegální most přes mezinárodní úžinu. Obtěžuje lodě všech zemí mířící z a do ukrajinských přístavů," řekla náměstkyně šéfa ukrajinské diplomacie Olena Zerkalová o situaci v Kerčském průlivu. Ten odděluje Krym od ruského Krasnodarského kraje a od anexe ukrajinského poloostrova v roce 2014 v něm lodní provoz kontroluje Rusko.
"(Rusko) krade naše energetické zdroje v našich mořských oblastech. Nepouští naše rybáře do vod, ve kterých odjakživa rybařili. Dohromady ukazují tyto přestupky naprostou neúctu Ruska k mezinárodnímu mořskému právu," pokračovala podle agentury AP Zerkalová.
Ukrajinská žaloba u PCA, který je nejstarším rozhodčím soudem na světě, byla podána v září 2016 a požaduje verdikt, který by Moskvě nařídil "ukončit nezákonné kroky v dotčených vodách". Ruská strana na pondělním předběžném stání uvedla, že soud v Haagu nemá pravomoc rozhodovat o ukrajinských nárocích, protože "se dotýkají ruské svrchovanosti nad Krymem a přilehlými vodami".
Podle Zerkalové nemá ruská argumentace z právního hlediska žádnou váhu a PCA by o žalobě měl rozhodnout. Představitelka ukrajinské vlády zdůraznila, že spor se týká údajného porušování práv Kyjeva zakotvených v Úmluvě OSN o mořském právu, která se dotýká i rybaření či těžby nerostných surovin. Kdy se pětičlenný arbitrážní panel PCA vyjádří k ruským námitkám ohledně jurisdikce, není v tuto chvíli jasné.
"Podle Ruska je tenhle případ o svrchovanosti Krymu. Není," uvedla náměstkyně Zerkalová. "Přístup Ruska vychází z imperiálního výkladu dějin, který jeho lídři preferují. Ve verzi reality prezentované Ruskem včera (pondělí) se nic nezměnilo od časů Ruského impéria," dodala podle agentury AFP.
Západ připojení Krymu k Rusku neuznává a obviňuje Moskvu, že úmyslně brání Ukrajincům v přístupu k Azovskému moři, které od Černého moře odděluje Kerčský průliv. Rusko po anexi poloostrova zahájilo v regionu rozvoj infrastruktury a postavilo přes Kerčský průliv most pro automobilovou dopravu.