* Po Rusku i Ukrajina zjišťuje, že má nedostatek pšenice * Světové zásoby pšenice podle amerického ministerstva zemědělství prudce klesly * Dopad na ceny je téměř jistý
Kyjev - Naplňují se prognózy, že sklizeň obilí v Evropě bude nejhorší za poslední tři roky a že tradiční vývozci kvůli neúrodě, horku a požárům omezí export.
Po Rusku oznámila úmysl radikálně snížit vývozní kvóty Ukrajina. Obilnářská velmoc: je největším producentem ječmene na světě, v pěstování pšenice ji co do objemu patří šesté místo na světě a v pěstování kukuřice páté místo.
Očekává se navíc, že se k podobnému kroku odhodlá také Kazachstán.
S pšenicí má problém celý svět. Zásoby podle amerického ministerstva zemědělství prudce klesly, když produkce ve světě padla o 15,3 milionu tun. Údaje jsou to horší než předpovědi obchodníků oslovených agenturou Reuters.
Ukrajina: mrazy, pak požáry
Ukrajinské zemědělství zasáhly jednak silné zimní mrazy a nyní také vlna veder. Požáry zuří na Ukrajině na výrazně menší ploše než v Rusku, přesto ale zasáhly rozsáhlá území na východě země a severně od Kyjeva v Černihyvské oblasti.
"Uvažujeme o omezení vývozních kvót také na kukuřici," uvedl ukrajinský ministr zemědělství Mykola Prysjažňjuk.
Ukrajina letos vypěstuje podle odhadů 40 milionů tun obilí, téměř o pětinu méně než loni.
Kazašský svaz pěstitelů obilí oznámil, že letošní úroda v zemi je nejhorší za mnoho let a nízké výkupní ceny obilovin nepokryjí Kazachům náklady na jeho přepravu. Kazachstán také patří mezi deset největších producentů obilí na světě.
Už na začátku srpna představitelé potravinářského průmyslu v Evropské unii varovali, že neúroda a katastrofy v Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu zvedne po celé Evropě v obchodech ceny potravin, vyráběných z mouky.
A to se ještě nevědělo, že po Rusku i Ukrajina a Kazachstán sníží export.
"Jsme svědky nejrychlejšího růstu cen pšenice od roku 1972," upozorňuje šéf nákupu pšenice v britské společnosti Premier Foods Gary Sharkey. "
Horší sklizni se ale nevyhne ani Česká republika. Český statistický úřad dnes snížil odhad letošní sklizně základních obilovin o tři procenta na 6,381 milionu tun. To je o osm procent méně než loni.