Úder na penězovody. Akce proti islamistům cílí na rafinérie

Zahraničí Zahraničí
25. 9. 2014 13:22
Z ropných polí plynou Islámskému státu milionové příjmy. Spojenecké nálety mají financování ochromit.
Rafinérie poblíž syrského města Rakka.
Rafinérie poblíž syrského města Rakka. | Foto: Reuters

Washington/Damašek - Operace proti džihádistické organizaci, jež si říká Islámský stát (IS), si dala za cíl ochromit příjmy.

Cílem leteckých útoků USA a jejich spojenců se tak v Sýrii stalo i 12 modulárních rafinérií, které radikálové kontrolují.

Podle velitelství americké armády mířilo na zařízení v okolí měst Majadín, Hasaká a Bukamal celkem 13 úderů, napsala agentura Reuters.

Ropná pole poblíž města Hasaká v Sýrii.
Ropná pole poblíž města Hasaká v Sýrii. | Foto: Reuters

"Výsledky útoku stále posuzujeme, ale prvotní náznaky ukazují, že údery byly úspěšné," zní z Pentagonu.

Spolu s Washingtonem na rafinérie zaútočily také Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby informoval, že většina stíhaček a bezpilotních letounů, které útoky provedly, dokonce patřila právě spojencům.

USA chtějí islamisty odříznout od příjmů z ropy

Z ropných polí plynou islamistům značné příjmy, nálety tak mají financování IS ochromit.

Americký prezident Barack Obama ve středu na půdě OSN uvedl, že jedním z cílů kampaně proti IS je odříznout ho od finančních zdrojů.

"Budeme pracovat na tom, abychom je odstřihli od jejich zdrojů financí a zastavili příliv bojovníků do regionu a z regionu," uvedl během Valného shromáždění OSN.

"Tyto malé rafinérie poskytují palivo pro operace (Islámského státu), peníze k financování jejich pokračujících útoků napříč Irákem a Sýrií a ekonomické prostředky k podpoře jejich budoucích operací," uvedli Američané.

Jak napsala ČTK, modulární rafinérie sestávají z modulů, které je možné přemísťovat a rychle zprovoznit. Podle agentury Reuters není nicméně jasné, kolik surové a zpracované ropy dokáže IS prodávat.

Americký energetický informační úřad tvrdí, že islamisté produkují údajně méně než 100 000 barelů surové ropy denně. Na světových trzích by jejich cena mohla být okolo 9,6 milionu dolarů.

Příjmy IS jsou ale patrně mnohem nižší. V syrských podmínkách mohou tyto rafinérie podle Kirbyho vytvářet pro Islámský stát zhruba dva miliony dolarů denně. Zástupce ředitele amerického Národního protiteroristického centra minulý měsíc uvedl, že zisky IS zahrnují asi milion dolarů z prodeje surové ropy na černém trhu a z dalších zdrojů včetně výkupného za zajatce a krádeže.

Nálety pokračují třetím dnem

Nálety v Sýrii pokračují již třetím dnem. Už dříve prezident Obama i ministr zahraničí USA John Kerry uvedli, že se bude jednat o dlouhodobou kampaň.

Syrské vojsko ve čtvrtek údajně ovládlo okolí strategického průmyslového města Adra asi 30 kilometrů severovýchodně od metropole Damašku, které od prosince 2013 ovládali protivládní povstalci. V okolí hlavního města neprobíhá spojenecké bombardování.

Na severu Sýrie se prý kurdským silám po nočních střetech podařilo zastavit postup bojovníků IS na město Ajn al-Arab (známé i pod kurdským názvem Kobani). Islamisté se město, ze kterého za nedalekou tureckou hranici uprchlo na 100 000 obyvatel, snaží dobýt už týden.

V noci na úterý podnikly USA spolu s arabskými spojenci Jordánskem, Bahrajnem, Saúdskou Arábií, Katarem a Spojenými arabskými emiráty vůbec první letecké údery proti islamistům v Sýrii. Celkem již podle BBC koalice uskutečnila v Sýrii zhruba 25 náletů. V sousedním Iráku napadli Američané pozice IS ze vzduchu už více než dvěstěkrát.

 

Právě se děje

Další zprávy