Bližší informace o čtyřiadvacetileté okupaci ostrovního státu zveřejnila ve své nejnovější zprávě OSN.
Teror indonéské armády
Indonéská armáda postřílela téměř 19 tisíc Timořanů, z nichž těla některých nebyla stále nalezena. Zbylých více než 160 tisíc indonéští vojáci nechali vyhladovět, otrávili chemickými jedy či pohřbili zaživa. Devadesát procent obětí, což přestavuje asi třetinu původního obyvatelstva, zemřelo v důsledku podvýživy a nemocí.
"Znásilnění, sexuální otroctví a násilí se staly zbraněmi v boji proti stoupencům samostatnosti," píše se ve zprávě. Násilí mělo být prováděno a koordinováno nejvyššími představiteli indonéské armády, jen málokdo z nich však později čelil vyšetřování.
Země na cestě k usmíření
Indonéský ministr zahraničí Jusril Mahendra prohlásil, že Indonésie a Východní Timor již pracují na usmíření a vyřešení problémů, které za sebou dlouholetá okupace zanechala. "Není proto důvod dívat se zpět, to nám nepomůže. Lepší je myslet na budoucnost," prohlásil. "Pokud máme být upřímní, západní státy kolonizovaly Asii a Afriku ještě horším způsobem."
Zpráva kritizuje také západní státy, především Austrálii, Velkou Británii a Spojené státy. Jejich nečinnost podle OSN celou situaci ještě více vyhrotila.
Krvavá cesta k nezávislosti
Indonésie obsadila Východní Timor v roce 1975 poté, co se Portugalsko rozhodlo tuto hornatou zemi na sever od Austrálie opustit. Místní občané se v roce 1999 rozhodli pro samostatnost, což vyvolalo negativní reakci v Jakartě. Během násilností indonéské armády zemřelo na 1000 osob a většina měst byla kompletně zničena.
Teprve zesílení mezinárodního tlaku a politické změny v Indonésii celou krizi ukončily. Indonéská armáda se stáhla a 20. května 2002 se Východní Timor stal nezávislou republikou.#reklama