Tbilisi/Gori (od naší zvláštní zpravodajky) - "Dost ovlivnil můj život, tak bych to rád viděl," poznamenal nedaleko rodiště sovětského diktátora Josifa Stalina v gruzínském Gori český vicepremiér Karel Schwarzenberg. Jak známo, jeho rodina musela po domácím komunistickém puči v roce 1948 opustit Československo.
Český ministr zahraničí je v Gruzii na návštěvě, během níž se má setkat se všemi klíčovými představiteli země, která ještě před třemi lety válčila s Ruskem.
V okamžiku, kdy Schwarzenberg pronáší větu upomínající na nechvalnou minulost komunistického bloku, se jeho delegace nachází jen pár kilometrů od administrativní hranice se separatistickou Jižní Osetií. Tedy v místech, kde v roce 2008 bojovali s Rusy.
Česká vláda tehdy stála na straně Gruzie. Dnes hranici kontrolují Rusové, na pomezí žijí rozdělené rodiny a na gruzínské straně osetští uprchlíci obývají geometrické řady domů v uprchlické vesnici, kde pomáhá za státní peníze i česká Charita.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili svého času přirovnal ruské počínání v Jižní Osetii k sovětské okupaci Československa v roce 1968. Česko-gruzínské vztahy jsou bližší, než se možná všeobecně ví.
Přísně střežený Stalin
Přestože se Gruzie po osamostatnění od Sovětského svazu snaží odrážet ruský vliv a sledovat prozápadní kurz, svého nejslavnějšího rodáka Josifa Stalina ale místní neskrývají.
Jeho rodný dům dnes obklopuje rozsáhlý park, podle všeho oblíbené místo místních zamilovaných. Ale nejen to. Původní skromné stavení je totiž obehnané snad chrámovým sloupořadím.
Pod kamenem se skrývá jedna zpřístupněná místnost s postelí a stolem. Muzeum tu je zřízeno od roku 1936.
Při prohlídce mrazí i otrlého českého návštěvníka, který je z pražských ulic zvyklý na suvenýry připomínající roky komunismu a studenou válku.
Talíře s diktátorem
Ve vstupní hale pod sochou Stalina a jeho státnickým portrétem člověka uvítá hosteska oblečená do rudoarmějské uniformy. V tradičním muzejním "shopu" člověk narazí na zmenšené busty Stalina, v nabídce nechybí ani vyřezávaný pohár či talíř s diktátorovou podobenkou.
"Chtěl jsem to jen vidět. Taky jsem jednou jel do Braunau (rodiště Adolfa Hitlera), abych se na tamější rodný dům podíval, tak jsem je musel vidět oba," řekl po návštěvě Schwarzenberg. Ke zjevné nemizící pietě místa ministr poznamenal, že Stalin zůstává nejznámějším rodákem země. "Marná sláva," podotkl český šéfdiplomat.
O nevyrovnaném vztahu místních k diktátorovi svědčí i socha Stalina uchovaná v muzeu. Z náměstí v Gori ji místní nechali strhnout a přesunout do muzea až loni - a to za poměrně emotivních diskuzí.
Česko-gruzínská vazba
Schwarzenberg do Gruzie přijíždí jako vítaný host.
Tři roky od rusko-gruzínského konfliktu v Jižní Osetii zůstává Česko jednou z mála aktivních zemí, která rusko-gruzínské spory nepouští z dohledu.
"Česko a Gruzii spojují vzájemné sympatie," řekl ministr novinářům ještě před přistáním na gruzínské půdě. Mnozí Češi si možná vybaví gruzínský koňak uznávaný v dobách komunismu, ministr ale zmiňuje jiná pojítka: třeba i turismus z doby socialismu, ale také zkušenosti z okupace a z osamostatnění se z moskevských nároků.
Jeho cestu Gruzií lemuje jedno hlavní téma - podpora gruzínské svrchovanosti. Ministr navštívil hranici s Jižní Osetiií, v pátek ho čeká schůzka s ministrem zahraničí, premiérem i prezidentem. Navštíví ale také muzeum sovětské okupace nebo položí věnce na hrob, který uctívá i oběti posledního rusko-gruzínského konfliktu.
Gruzínci umí ocenit zastání na mezinárodní půdě. Lze to doložit i jedním detailem z ulic hlavního města Tbilisi, tam je dnes mimochodem ulice pojmenovaná po tragicky zesnulém polském prezidentu Lechu Kaczynském, který se v roce 2008 silně diplomaticky angažoval ve prospěch Gruzie.