U Lampedusy už bylo vytaženo přes 270 mrtvých

8. 10. 2013 21:55
Na potopené lodi se přepravovalo 545 Eritrejců a Somálců, jen 155 se podařilo zachránit.
U italského ostrova Lampedusa se potopila loď s běženci. Plavidlo zachvátil požár, tou dobou bylo na palubě na 500 lidí. Zemřely nejméně desítky z nich. (3. října 2013)
U italského ostrova Lampedusa se potopila loď s běženci. Plavidlo zachvátil požár, tou dobou bylo na palubě na 500 lidí. Zemřely nejméně desítky z nich. (3. října 2013) | Foto: Reuters

Lampedusa (Itálie) - Italští potápěči v úterý pokračovali ve vyprošťování utopených afrických uprchlíků z vraku lodi, která se potopila minulý týden u ostrova Lampedusa. Do dnešního pozdního odpoledne bylo vytaženo dalších 43 těl, čímž celkový počet obětí vzrostl na 274. Mezitím zachránily v italských vodách dvě lodi více než 400 dalších přistěhovalců, kteří se ve velkých vlnách vrhají na jižní břehy Evropy.

"Je to složitá operace kvůli všem těm provazům a lanům plovoucím ve vodě. Potápěči uvážou uzel kolem kterékoli části těla, například paže nebo nohy, a pak (oběť) vytáhnou z vraku," řekl agentuře AFP mluvčí pobřežní stráže na ostrově Lampedusa Leonardo Ricci.

Na potopené lodi se přepravovalo 545 Eritrejců a Somálců, z nich pouze 155 se podařilo zachránit. Odhaduje se tak, že celkový počet mrtvých dosáhne 300 až 360. Další mrtvá těla očekávají záchranáři v nákladním prostoru lodi, která je v téměř 50metrové hloubce. Nasazeno je zhruba 40 potápěčů.

Mezi dosavadními oběťmi je i 81 žen a osm dětí. "Uvnitř nacházíme víc žen než mužů," řekl koordinátor potápěčů Gianni Dessi televizi Sky TG24. "Doufáme, že tomu tak nebude, ale očekáváme, že najdeme další děti," dodal Dessi.

Italské úřady, které krátce po nehodě zadržely 35letého tuniského kapitána ztroskotané lodi, dnes oznámily, že muž byl oficiálně zatčen a že proti němu chystají obvinění mimo jiné z mnohonásobného zabití a z nelegálního převozu přistěhovalců. Tunisan byl již jednou vyhoštěn z Itálie letos v dubnu.

Muže jako kapitána označili další přeživší. "Byli jsme na sobě těsně namačkáni, aniž bychom se mohli hýbat," vypověděl podle agentury DPA jeden ze svědků. "Cesta trvala více než 24 hodin," dodal.

V noci na dnešek se jižně od Sicílie pokoušely dostat do Itálie další stovky běženců převážně ze Sýrie, kterou zmítá občanská válka. Loď Begonia G. plující pod panamskou vlajkou zachránila z plavidla v potížích 263 lidí, převážně Syřanů a Palestinců, asi sto kilometrů jižně od Sicílie. Dánská loď zase zachránila 141 lidí, včetně 39 žen a 28 dětí, kteří údajně pocházejí rovněž ze Sýrie.

V Lucemburku dnes zasedali ministři spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie, kteří se mimo jiné zabývali plánem aktivnějšího monitorování mořských cest z Afriky do Evropy.

Ve středu jsou na Lampeduse očekáváni šéf evropské komise José Manuel Barroso s komisařkou pro vnitřní záležitosti Cecílií Malmströmovou. Doprovázet je budou italský premiér Enrico Letta a ministr vnitra jeho vlády Angelino Alfano.

Letta v pohnuté řeči obětem tragédie z minulého týdne navýsost formálně poskytl italské občanství; v médiích a internetových fórech se vzápětí objevily uštěpačné poznámky, zda by nebylo příhodnější občanství věnovat přeživším.

 

Právě se děje

Další zprávy