Tisíce Brazilců vyšly do ulic. Žádají rezignaci Rousseffové a zatčení exprezidenta Luly

ČTK ČTK
17. 3. 2016 11:36
Brazilci se bouří proti rozhodnutí prezidentky Dilmy Rousseffové jmenovat exprezidenta Lulu da Silvu šéfem své vlády. Tomu hrozí zatčení v souvislosti s korupčním skandálem. Tento krok má podle opozice rovněž pomoci Rousseffové předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě. Někdejší charismatický lídr země Lula da Silva se díky nové funkci stává druhou nejmocnější politickou postavou v zemi.
Foto: Reuters

Brasília - V několika brazilských městech vypukly ve středu protesty poté, co prezidentka Dilma Rousseffová jmenovala exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu šéfem své vlády. Podle opozice ho tak chce neoblíbená politička uchránit před hrozícím zatčením v souvislosti s korupčním skandálem.

Na veřejnost se navíc dostala nahrávka, v níž to podle médií patrně potvrzuje sama Rousseffová.

Současná hlava státu v ní svému předchůdci a politickému mentorovi říká, že mu brzy dojde nominační dekret. "Použij ho jen v případě nutnosti," dodává Rousseffová v nahrávce ze soudního odposlechu.

Tu zveřejnil soudce vyšetřující korupční skandál kolem státní energetické společnosti Petrobras krátce poté, co bylo oznámeno jmenování Luly da Silvy do vlády.

Tento krok má podle opozice Rousseffové rovněž pomoci předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě. Někdejší charismatický lídr země Lula da Silva se totiž stal díky nové funkci druhou nejmocnější politickou postavou v zemi.

Podle médií Rousseffovou motivovaly Lulovy schopnosti zákulisního vyjednávače, které by mohly oslabené prezidentce přinést potřebnou podporu od některých parlamentních stran.

Davy požadují rezignaci prezidentky

V metropoli Brasilii proti prezidentce ve středu protestovalo podle agentury Reuters asi 5000 lidí. Nesli transparenty požadující rezignaci Rousseffové a zatčení Luly da Silvy.

Demonstrace se konaly také ve finanční metropoli státu Sao Paulu.

Opozice a část koalice v Kongresu se v současnosti snaží iniciovat proces, který by mohl vést k odvolání Rousseffové kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se podle svých kritiků dopustila při snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu.

Nejvyšší soud ve středu rozhodoval o okolnostech případné ústavní žaloby a jeho verdikt byl pro prezidentku příznivý. Stanovil totiž, že rozhodnutí poslanecké komory Kongresu o zahájení procesu impeachmentu musí potvrdit Senát. V něm má prezidentka vyšší podporu, a šance na její odvolání se tím pádem snižují.

Rousseffová nyní čelí statisícovým demonstracím požadujícím její odchod i kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část z úplatků sloužila k financování předvolební kampaně Rousseffové.

V ohrožení je však i sám Lula, který byl kromě vyšetřování podezření z korupce tento měsíc obviněn i z praní špinavých peněz. Pro exprezidenta znamená jmenování do funkce šéfa vlády právní ochranu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy