Týden po polské tragédii: Ortel "vinen" míří na pilota

Martin Novák Martin Novák
17. 4. 2010 16:30
Záznamy z černých skříněk Polsko a Rusko zveřejní po pohřbu
S obětmi neštěstí se dnes loučila Varšava.
S obětmi neštěstí se dnes loučila Varšava. | Foto: Reuters

Praha - Od tragické nehody ve Smolensku, při které zahynul polský prezident Lech Kaczyński a další 95 lidí, uplynul týden.

Jsou už k dispozici některá svědectví a také závěry vyšetřovatelů a odborníků na leteckou dopravu, které umožňují udělat alespoň předběžné závěry o příčinách neštěstí.

Podívejte se přehledně, co je o pozadí pádu prezidentského speciálu možné tvrdit s jistotou, co jsou stále ještě spekulace a co dosavadní vyšetřování už vyloučilo.

Má vinu za pád tupolevu pilot?

Ruská média citovala několik osob, obeznámených s vyšetřováním havárie. Všichni se shodují v tom, že pilot Arkadiusz Protasiuk chyboval. Nedbal výzvy řídící věže, aby kvůli husté mlze letěl jinam. Klesl s letadlem ještě příliš daleko od letiště a teprve když zjistil svůj omyl, pokoušel se stroj zvednout.

Bylo už ale pozdě, letoun se propadl příliš nízko. Křídlo narazilo do stromu, tupolev se stal neovladatelným, padl na zem a rozbil se na kusy.

Věděl kapitán, že se stroj řítí do záhuby?

Z černých skříněk prý vyplývá, že teprve v posledních asi pěti sekundách posádka v kabině věděla, že katastrofa je neodvratná. Vyšetřovatelé tak usuzují ze záznamu rozhovorů z kabiny z posledních vteřin letu.

Foto: Reuters

Budou záznamy z černých skříněk zveřejněny?

Ano. Polská vláda slíbila, že obsah skříněk nebude tajit. Také ruský premiér Vladimir Putin slíbil, že udělá vše pro maximální objasněné příčiny katastrofy. Není to obvyklé, záznamy černých skříněk z havarovaných letadel se nikdy nezveřejňují v plném znění. Tento případ je však výjimečný.

Nakolik průkazné je tvrzení, že prezident Kaczyński nebo někdo jiný z polské delegace pilota nutil, aby přistál, protože jinak by cestující nestihli ceremoniál k uctění památky polských důstojníků, zavražděných před 70 lety v Katyni?

Zdá se, že moc ne. Černé skříňky podle ruských zdrojů neobsahují nic, co by naznačovalo, že by někdo jiný než pilot rozhodoval o tom, zda se přistane či ne.

Je možné, že za nehodou mohla být nekompatibilita ruských přístrojů a přístrojů na palubě prezidentského letadla? Objevily se například teorie o odlišném nastavení výškoměru nebo o tom, že ve Smolensku nebylo náležité navigační zařízení…

Ruští ani polští vyšetřovatelé dosud o ničem takovém nehovoří.

Mohla se na katastrofě podepsat nedorozumění mezi pilotem a řídící věží?

Foto: Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz

Černé skřínky údajně obsahují záznam komunikace v polštině, ruštině i angličtině. Dispečeři na letišti hovořili rusky a Poláci tvrdí, že pilot také uměl dobře rusky a bezpochyby jim rozuměl.

Proč letiště nebylo jednoduše uzavřeno? Proč věž pilotovi pouze doporučovala nepřistát?

V jednom z rozhovorů s ruskými novináři řekl pracovník řídicí věže, že jako vojenské letiště nemohou zakázat civilnímu letadlu přistát. Zazněly ale také názory, že letiště de facto přistání zakázalo, ale polský pilot na to nereagoval.

Mohl mít letoun technickou závadu?

Rusové i Poláci se shodují v tom, že nikoliv. Že byl naprosto v pořádku.

Proč trvá identifikace obětí tak dlouho?

Podle ruských patologů byla většina těl roztrhána na kusy a navíc těžce popálena.

 

Právě se děje

Další zprávy