Německá historička Hildegarda Hammerschmidtová-Hummelová z Univerzity v Mohuči podrobila masku rozsáhlému průzkumu za pomoci nejmodernější techniky. Její závěr zní: maska je otiskem tváře Shakespeara a tudíž konečně po téměř 400 letech s jistotou víme, jak slavný dramatik vypadal.
Závěry německé vědkyně otiskl v novém čísle časopis New Scientist a prezentoval ji jako prvotřídní senzaci. Ne všichni experti sdílejí stejný názor.
S výzkumem pomohli detektivové
Posmrtnou masku připisovanou Shakespearovi mnozí historici odmítali uznat za autentickou, přestože se podobala většině portrétů a soch dramatika. Má vysoké čelo a velký nos. Ovšem nikdo nemohl s jistotou tvrdit, nakolik byly samotné obrazy věrným zachycením tváře umělce.
Řada Shakespearových podobizen byla totiž zřejmě namalována až po jeho smrti.
Německá historička požádala o pomoc německý Spolkový úřad pro vyšetřování zločinů. Pomocí 3D techniky vědci porovnali jednu bustu a dva obrazy - vesměs díla považovaná za pravděpodobně auentická - s posmrtnou maskou. Ukázala se nápadná shoda.
Nateklé víčko jako důkaz?
Jedinou výjimkou byly úzké rty na masce. "To je naprosto v pořádku, protože po smrti se v důsledku odkrvení rty rychle smršťují," tvrdí Hammerschmidtová-Hummelová.
Všechna čtyři porovnávaná díla mají jedno společné - nateklé levé oční víčko.
Shakespeare trpěl poměrně vzácnou rakovinou víčka a pravděpodobně na ni ve dvaapadesáti letech zemřel, i když podle řady jeho životopisců mu do hrobu výrazně pomohlo i nadměrné pití alkoholu. Je pohřben ve svém rodném městě Stratfordu nad Avonou.
Posmrtná maska nese nápis "Zemřel léta páně 1616" a nyní je v majetku německého města Darmstadt. Skeptici namítají, že pravost masky není možné stoprocentně a nevyvratitelně ověřit.
Německá historička chce svoji teorii podpořit příští měsíc v Londýně výstavou nazvanou Searching for Shakespeare a v dubnu pak vydá knihu Skutečná tvář Williama Shakespeara.