Tusk: Nesmíme polevit ve snaze domluvit s Brity dohodu o brexitu

ČTK ČTK
15. 10. 2018 19:27
Jednání zamrzlo v neděli poté, co britský ministr pro brexit Dominic Raab odmítl na pracovní úrovni předjednaný text smlouvy.
Donald Tusk
Donald Tusk | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie se začíná připravovat na možnost, že ji Británie příští rok 29. března opustí bez vyjednané "rozvodové dohody". Nesmí to ale znamenat, že je přes stávající komplikace možné polevit v úsilí takovou smlouvu včas vyjednat.

V dopise zaslaném premiérům a prezidentům zemí EU to před středeční klíčovou schůzkou k brexitu napsal předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk.

V dopise, kterým je na říjnový summit EU pozval, Tusk také uvedl, že na úvod středeční neformální večeře bude mít britská premiérka Theresa Mayová příležitost seznámit své evropské kolegy s britským hodnocením stavu rozhovorů.

Ty v zásadě zamrzly v neděli poté, co britský ministr pro brexit Dominic Raab odmítl na pracovní úrovni předjednaný text smlouvy.

Tusk v dopise připomněl, že v září na summitu v Salcburku dala EU najevo, že si přeje co největší pokrok v jednáních a finální dohodu právě na blížící se říjnové vrcholné schůzce bloku.

"Jak to dnes vypadá, je to komplikovanější, než mohli někteří očekávat. Nicméně bychom neměli ztrácet naději a rozhodnost, protože dobrá vůle s rozhovory pokračovat je na obou stranách," uvedl Tusk.

Šéfy států a vlád 27 zemí unie se stavem rozhovorů seznámí také šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Je pravděpodobné, že od premiérů a prezidentů uslyší podporu pro svůj postup. Ve středu večer by také mělo padnout rozhodnutí, zda má kvůli stavu jednání smysl svolávat mimořádný summit k brexitu přibližně na polovinu listopadu.

Tusk ale zdůraznil, že cílem musí být dál dojednání pro všechny strany co nejlepší smlouvy. "Vždycky to vypadá nemožné, dokud se to nepodaří. Nevzdávejme to," napsal v dopise Tusk.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy