Jednání o brexitu nejsou u konce, tvrdí Reuters s odkazem na schůzku velvyslanců EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2018 19:27
Server Politico.eu přitom nedlouho předtím tvrdil, že dohoda je na světě, a odvolával se na tři diplomatické zdroje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Dohody o brexitu zatím nebylo dosaženo, dozvěděli se na nedělním jednání v Bruselu velvyslanci 27 členských zemí EU mimo Británii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva unijní diplomatické zdroje.

Server Politico.eu přitom nedlouho předtím tvrdil, že dohoda je na světě, a odvolával se na tři diplomatické zdroje.

Náznaky, že při vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie došlo k posunu, se objevily dříve během dne, když vyšlo najevo, že britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes zamířil na předem neplánovanou cestu do Bruselu. Podle zdrojů ČTK se ale oběma stranám zřejmě zatím nepodařilo vyřešit problém okolo režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Dnešní schůzku Raaba s hlavním unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem potvrdily britské úřady. 

Příští týden se v Bruselu uskuteční summit šéfů států a vlád EU, který předseda Evropské rady Donald Tusk označil za "okamžik pravdy pro brexitová jednání". Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku.

Barnier tento týden prohlásil, že dohoda o vystoupení Británie z evropského bloku je z 85 procent hotová a může být dokončena právě do středy 17. října, tedy ještě před unijním summitem. Dodal, že stále ještě zbývá vyřešit palčivou otázku volné hranice mezi unijní Irskou republikou a Severním Irskem, které jako součást Spojeného království Evropskou unii v příštím roce na konci března opustí.

EU podle Barniera dělá vše, aby kontroly zboží překračující severoirskou hranici byly co nejméně komplikované. Dít by se tak mohlo na trajektech, v přístavech či přímo v továrnách.

 

Právě se děje

Další zprávy