Turecko změnilo ústavu. Povolilo šátky na univerzitách

rak, gaz, jaa
9. 2. 2008 18:56
Je to cesta k islámskému státu, varují kritici
Foto: Reuters

Ankara - Poslanci tureckého parlamentu hlasováním potvrdili, že si přejí, aby ženy mohly na univerzitní půdě nosit šátky.

Zrušení ústavního zákazu nošení šátků na univerzitách, který v zemi platí téměř dvacet let, musí ještě podepsat prezident. Sekularisté se obávají, že jde o předzvěst islamizace Turecka.

Pro návrh hlasovalo 403 členů provládní parlamentní formace. Proti byla opozice, s návrhem nesouhlasilo 107 členů zákonodárného sboru. Výsledek hlasování agentuře AP ohlásil předseda Parlamentu Koksal Toptan.

Sobotním hlasováním poslanci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a Strany nacionalistické akce (MHP) uzavřeli legislativní proces. Už ve čtvrtek návrh podpořilo 404 poslanců provládních. Proti se postavilo 92 opozičních.

Nyní je řada na prezidentovi Abdulláhu Gülovi. Ten jej musí podepsat, aby mohl vstoupit v platnost. Prezident Gül je členem vládní strany AKP, čeká se proto, že s návrhem vysloví souhlas.

Změny ústavy v parlamentu provázely bouřlivé debaty.

Islamizace nebo demokracie?

Podle zastánců změny se zrušením zákazu pouze posílí pozitivní principy, které sekularismus Turecku přinesl.

Argumentují, že právo šátek nosit je osobní věcí každé ženy a že mnoho z nich kvůli zákazu přestalo na univerzitách studovat. Odhaduje se, že šátek pravidelně nosí až dvě třetiny tureckých žen.

"Dát stejné právo na vzdělání každému občanu není proti právnímu státu ani demokracii," citovala BBC místopředsedu AKP Bekira Bozdaga. "Není snad sekularismus garantem pro každého, kdo se chce těšit výhodám rovnoprávného přístupu ke vzdělání?"

Druhá strana to tak ale nevidí.

"Tento krok podnítí radikální kruhy v Turecku, posune nás směrem ke státu založenému na náboženství a povede k dalším požadavkům, které odporují duchu republiky," kontroval Hakki Suha Okay z přísně sekulární Republikánské lidové strany (CHP).

Demonstrace sekularistů

I podle změněné ústavy bude nadále zakázáno nosit šátek ve veřejných službách.

Jako garanti sekulární společnosti se vidí zejména rektoři univerzit, soudci a armáda, která v zemi naposledy odstavila od moci civilní vládu před jedenácti lety - právě kvůli údajné hrozbě islamizace společnosti. V sobotu proti změnám ústavy v tureckých městech demonstrovalo 125 tisíc lidí.

Přísný zákaz šátků panuje na tureckých univerzitách od roku 1997, kdy se armádě podařilo připravit o moc tehdejší vládu. Generálové ji považovali za příliš islamistickou.

Burky zůstávají zakázané

Právě vlivní armádní generálové patří k odpůrcům šátků, v Parlamentu však neměli proti dvoutřetinové většině AKP šanci. Plánují proto odvolání k ústavnímu soudu.

"Tento krok podnítí radikální kruhy v Turecku, posune nás směrem ke státu založenému na náboženství a povede k dalším požadavkům, které odporují duchu republiky," řekl o nových pravidlech Hakki Suha Okay z přísně sekulární Republikánské lidové strany (CHP).

Nově prosazené změny někdejší zákony mění. Na vysoké školy budou ženy moci vstoupit s tradiční pokrývkou hlavy. Šátky, pokrývající celý krk a burky zahalující kromě očí celou postavu zůstávají zakázané.

 

Právě se děje

Další zprávy