Ruského velvyslance Andreje Karlova zavraždil na veřejně přístupné vernisáži v prosinci roku 2016 dvaadvacetiletý policista Mevlüt Mert Altintaş. Při střelbě na diplomata křičel "Nezapomeňte na Aleppo (Halab), nezapomeňte na Sýrii!" a "Alláhu akbar! (Bůh je veliký!)". K vraždě se posléze přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).
V procesu, který začal v roce 2019, bylo dalších sedm osob odsouzeno za členství v teroristické organizaci a šest zproštěno obvinění. V jiném řízení je z účasti na vraždě souzen v nepřítomnosti i duchovní Gülen, který žije ve Spojených státech.
Skupině obžalovaných prokurátor kladl za vinu narušení ústavního pořádku, pokus o převrat, členství v ozbrojené teroristické skupině a úkladnou vraždu nebo napomáhání vraždě.
"Pozorně jsme sledovali soudní proces v Ankaře kvůli vraždě velvyslance Karlova v důsledku teroristického činu. Je potěšitelné, že strážci zákona a soudní systém nakonec dospěli k rozhodnutí ohledně tohoto tragického incidentu, který zanechal tíživou stopu v historii moderních rusko-tureckých vztahů," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí podle listu Vedomosti. Ocenilo, že turecká justice incident rozhodně odsoudila jako teroristický čin. Doufá, že spolupráce vyšetřovatelů bude pokračovat a Moskva obdrží z Turecka informace o tom, kdo si vraždu objednal a organizoval.
Organizaci islámského duchovního Gülena Ankara považuje za hlavního strůjce pokusu o vojenský puč v roce 2016. Tisíce domnělých členů organizace bylo obžalováno v procesech s údajnými organizátory a podporovateli násilného svržení vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Duchovní obvinění z uspořádání puče odmítá, stejně jako jakýkoli podíl na vraždě ruského velvyslance.