Právě přede mnou zemřel člověk. Fotograf vylíčil vraždu ruského diplomata

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2016 19:55
"I kdyby mě zranil, postřelil nebo zabil, jsem novinář. Musím dělat svoji práci," tvrdí rozhodně fotograf americké agentury AP Burhan Ozbilici, který v pondělí přímo na místě pořídil fotografie z vraždy ruského velvyslance Andreje Karlova v Ankaře. Autentické snímky vzápětí zaplavily sociální sítě a fotograf sklidil za své chování obdiv.
Mevlüt Mert Altintaş – vrah ruského diplomata.
Mevlüt Mert Altintaş – vrah ruského diplomata. | Foto: ČTK

Ankara – Unikátní fotografie z vraždy ruského velvyslance Andreje Karlova, kterého v pondělí večer v galerii v Ankaře zastřelil příslušník turecké policie Mevlüt Mert Altintaş, obletěly svět. Jejich autor Burhan Ozbilici poskytl několik rozhovorů, ve kterých dramatickou situaci popsal.

"Slyšel jsem velmi hlasité výstřely – bum, bum, bum," začíná své vyprávění pro CNN Ozbilici, který pracuje pro americkou tiskovou agenturu Associated Press (AP).

Společně s ostatními novináři a návštěvníky se Burhan Ozbilici v tu dobu nacházel v hlavní místnosti umělecké galerie v Ankaře. Ruský velvyslanec stál před nimi u mikrofonu a pronášel zahajovací proslov výstavy "Rusko, jak ho vidí Turci".

Za jeho zády stálo několik lidí, mezi nimi i budoucí vrah. Dvaadvacetiletý turecký policista pak během diplomatova projevu vystoupil kupředu a vypálil celkem 11 ran. Karlova zabil a zranil i tři další lidi. K vraždě se o dva dny později přihlásila teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).

Záhy propukl chaos. "Lidé se snažili schovat, někam se skrýt. Byl jsem šokovaný, vystrašený, ale nepanikařil jsem," vzpomíná Ozbilici, který uprchl do zadní části místnosti, kde si našel částečný úkryt za zdí. Vzápětí začal dramatickou scénu zachycovat skrze svůj fotoaparát.

Jen dělám svoji práci

"Samozřejmě jsem se bál. Věděl jsem, jaké nebezpečí mi hrozí, když se střelec otočí mým směrem," vypráví fotograf. Dál ale fotil.  

"I kdyby mě zranil, postřelil nebo zabil, jsem novinář. Musím dělat svoji práci. Mohl bych místo focení utéct pryč. Ale co bych měl pak odpovědět, až by se mě zeptali, proč nemám žádné fotky?"

Ozbilici přiznal, že v té chvíli vzpomínal také na své kamarády a kolegy, kteří zahynuli během focení ve válečných oblastech.

Před mýma očima vyhasl život

Střelec se podle svědectví fotografa choval velmi nervózně. "Byl roztěkaný, kroužil kolem velvyslancova těla, rozbíjel některé vystavené fotografie na zdi."

Ruský diplomat Andrej Karlov.
Ruský diplomat Andrej Karlov. | Foto: Ugur Kavas, Reuters

Ozbilici si zpočátku myslel, že jde o čečenského vojáka. Ostatní návštěvníci galerie ale později popsali, že vrah vykřikoval slova o syrském Aleppu a arabsky provolával "Bůh je veliký". Právě kvůli tomu, že muž hovořil převážně v arabštině, mu fotograf moc nerozuměl.

"Bylo mi velmi špatně při pohledu na tělo nevinného člověka ležícího na podlaze bez známek života. Právě přede mnou zemřel člověk. Jeho život vyhasl před mýma očima," líčí fotograf.

Vraždu ruského diplomata zachytili na místě i další fotografové.
Vraždu ruského diplomata zachytili na místě i další fotografové. | Foto: Depo Photos/Sozcu Newspaper via Reuters

"Ochranka nám potom nařídila, abychom místnost opustili, a tak jsme odešli," končí svůj příběh Ozbilici.

Snímky z místa činu se začaly nekontrolovatelnou rychlostí šířit po internetu. Mnozí uživatelé na sociálních sítích je zprvu dokonce považovali pouze za ilustrační fotografie.

Chování fotografa ve chvíli, kdy přímo čelil ohrožení, vyzdvihují jeho kolegové i další novináři po celém světě.

"Ve složitých situacích se chovám klidně. Je mou povinností zaznamenat tu událost," tvrdí rozhodně Ozbilici, který se na zahájení umělecké výstavy původně ani nechystal. Zastavil se tam jen proto, že se galerie moderního umění nachází po cestě z jeho kanceláře domů.

Skutečně šokovaný byl až při zpětném prohlížení snímků. "Když jsem později fotky editoval, na prvních dvou jsem viděl, že střelec stojí přímo za velvyslancem. Jako kdyby to byl někdo ze zaměstnanců ambasády nebo galerie."

 

Právě se děje

před 1 minutou

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 3 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu za systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy