Ruského velvyslance v Ankaře zastřelil policista. I ten je mrtvý

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2016 22:42
Během svého projevu v uměleckém centru v Ankaře byl v pondělí večer zastřelen ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov. Místní bezpečnostní úřady vraha identifikovaly jako ankarského policistu, který nebyl právě ve službě. Podle svědků po vraždě zazpíval hymnu syrské radikální organizace Fronta dobytí Sýrie. Vrah stál nejprve za velvyslancem a pak ho střelil do zad. Policie střelce následně zabila. Moskva vraždu velvyslance označila za teroristický čin. Podle Ankary existují "velmi silné indicie", že střelec byl napojen na síť tureckého duchovního Fethullaha Gülena žijícího v USA. Gülenův poradce nařčení označil za "směšné". Sám duchovní vraždu ruského velvyslance odsoudil.
Útočníkem byl podle úřadů policista, který nebyl právě ve službě.
Útočníkem byl podle úřadů policista, který nebyl právě ve službě. | Foto: ČTK

Ankara - Během svého projevu v uměleckém centru v Ankaře byl v pondělí večer zastřelen ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov. Podle svědků dal vrah po útoku najevo, že jeho čin je pomstou za severosyrské město Aleppo, které bylo v minulých týdnech terčem bombardování zejména ze strany ruského letectva.

"Nezapomínejte na Aleppo, nezapomínejte na Sýrii, Bůh je veliký," zvolal pachatel, který na jednom ze záběrů stál se zdviženou rukou a ukazováčkem. Podle jiných svědectví údajně také volal: "Necháme vás zaplatit za Aleppo", "Umíráme v Aleppu, vy umíráte tady" a "Jen smrt mě odsud dostane".

Místní bezpečnostní úřady střelce identifikovaly jako ankarského policistu, člena pořádkové policie, který nebyl právě ve službě. Podle tvrzení tureckých médií po vraždě mimo jiné zazpíval v arabštině hymnu syrské radikální organizace Fronta dobytí Sýrie (dříve An-Nusra, pozn. red.), která se hlásí k teroristické síti Al-Káida. Hnutí zatím na svých sítích na atentát nereagovalo.

Nejmenovaný představitel tureckých bezpečnostních složek sdělil agentuře Reuters, že existují "velmi silné indicie", že střelec byl napojen na síť tureckého duchovního Fethullaha Gülena žijícího v USA. Toho Ankara v minulosti rovněž označila za osnovatele červencového zmařeného pokusu o puč v Turecku. Gülenův poradce nařčení označil za "směšné". Sám duchovní vraždu ruského velvyslance odsoudil.

Policie podle zatím úředně nepotvrzených zpráv médií nakonec muže zabila, fotky jeho mrtvého těla se objevily na internetu. Média střelce identifikovala jako policistu Mevlüta Altıntaşe, úřady jeho totožnost zatím nepotvrdily. Podle starosty Ankary bylo střelci 22 let.

Agentura Reuters informovala, že turecká policie zadržela útočníkovu matku a sestru.

Ruský prezident Vladimir Putin označil vraždu velvyslance za provokaci, která má zabránit normalizaci vztahů mezi oběma státy a nastolení míru v Sýrii. Moskva podle něj spustila vyšetřování celého případu.

"Spáchaný zločin je nepochybně provokace, která má překazit normalizaci rusko-tureckých vztahů a překazit mírový proces v Sýrii, který aktivně prosazuje Rusko, Turecko, Írán a další země, které mají zájem na urovnání syrského konfliktu," řekl. Odvetou může být podle Putina jedině zesílení boje proti terorismu. "Bandité to pocítí," prohlásil.

Střelbu zachytila televize

Incident se udál v galerii moderního umění, kde ruské velvyslanectví zahajovalo výstavu fotografií pod názvem Rusko tureckýma očima. Pachatel v černém obleku zaútočil na diplomata během jeho projevu.

Událost snímala televize a ze záběrů je patrné, že vrah nejprve stál za velvyslancem a pak ho střelil do zad. Útočník vypadal jako člen ochranky. Zatím není jasné, zda k ní patřil nebo se na vernisáž vloudil.

Po útoku, který si vyžádal ještě asi tři zraněné, zasáhla proti útočníkovi policie. Média nejprve o Karlovovi informovala jako o těžce zraněném s tím, že byl urychleně převezen do nemocnice. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová záhy potvrdila jeho smrt a řekla, že Moskva útok považuje za teroristický čin.

"Terorismus neprojde. Budeme odhodlaně proti němu bojovat. V našich srdcích navždy zůstane památka na vynikajícího ruského diplomata Andreje Karlova," sdělila. O útoku byl informován ruský prezident Vladimir Putin.

České ministerstvo: Zvlášť opovrženíhodný útok

České ministerstvo zahraničí odsoudilo dnešní atentát na ruského velvyslance Andreje Karlova v Ankaře. V prohlášení na svém webu uvedlo, že útok pokládá za zvlášť opovrženíhodný, protože posláním diplomacie je odedávna hledání porozumění pomocí jednání.

"Dnešní zločin pokládáme za útok na práva všech diplomatů bezpečně vykonávat své povinnosti a reprezentovat své země ve světě. Akt krvavého násilí spáchaný na diplomatovi pokládáme za zvláště opovrženíhodný, protože posláním diplomacie je odedávna hledání porozumění cestou jednání," uvedla česká diplomacie.

Ministerstvo vyjádřilo soustrast rodině ruského velvyslance, jeho blízkým a ostatním obětem, které byly při střelbě zraněny. "Ministerstvo zahraničních věcí v boji proti terorismu stojí jednoznačně po boku demokratických států a všemi prostředky je podporuje," dodalo.

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na útok v Ankaře uvedl, že hnusnou teroristickou vraždu musí odsoudit každý slušný člověk.

Atentát odsoudily také Spojené státy, Evropská unie i Sýrie, která je spojencem Moskvy. Čin jako "teroristický útok" odsoudilo i turecké ministerstvo zahraničí, přičemž zdůraznilo, že nedovolí, aby zastínil rusko-turecké vztahy. Stejně tak i starosta Ankary Melih Gökçek v první reakci řekl, že útok byl pokusem o poškození turecko-ruských vztahů.

Třicet procent evakuovaných jsou děti a ještě stále hodně raněných dětí i dospělých ve východním Aleppu zůstává, říká Denisa Augustínová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 38 minutami

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 54 minutami

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy