Turecký premiér vyhrál. Teď slibuje pomstu opozici

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
31. 3. 2014 14:17
Nedělní komunální volby byly považovány za referendum o premiéru Erdoganovi. Obstál. A varuje, že "pronikne do doupat" protivníků.
Turecký premiér Recep Erdogan zdraví příznivce po vítězných komunálních volbách.
Turecký premiér Recep Erdogan zdraví příznivce po vítězných komunálních volbách. | Foto: Reuters

Ankara - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který šéfuje vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP), se prohlásil za vítěze nedělních komunálních voleb.

Ty byly považovány za důležitý test důvěry v jeho vládu, jež v minulých měsících čelila nařčení z korupce. A zároveň za "referendum" o Erdoganovi samotném.

Erdogan v emotivním projevu prohlásil, že jeho političtí rivalové teď zaplatí za svou kritiku a kampaň, kterou proti němu v poslední době vedli.

"Lid zmařil záludné plány a nemorální pasti těch, kteří útočili na Turecko".

"Lid zmařil záludné plány a nemorální pasti těch, již útočili na Turecko. Pronikneme až do jejich doupat, uvidíte. Zaplatí za to, budou pohnáni k odpovědnosti," řekl premiér v neděli večer na setkání s tisícovkami svých přívrženců před sídlem strany v Ankaře.

Zatím 44 procent

Po sečtení více než 90 procent odevzdaných hlasů získala islamistická AKP podporu 44 procent voličů, zatímco hlavní levicová opoziční Lidová republikánská strana (CHP) jen 29 procent.

Erdoganova formace, která je u moci od roku 2002 a zatím žádné volby neprohrála, si podle dosavadních výsledků kromě jiného nejspíš udrží i vedení dvou nejvýznamnějších tureckých měst, Ankary a Istanbulu. V hlavním městě je však souboj velice těsný a CHP na vítěze ztrácí jen necelé procento hlasů.

Spiklenci z opozice

Podle Erdogana jsou obvinění, která spojují jeho vládu s korupcí, spiknutím organizovaným jeho ideologickým protivníkem, umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem, jenž žije ve Spojených státech. V souvislosti s policejním vyšetřováním proto vláda začala tvrdě bojovat s justicí, kterou viní z předpojatosti.

Šedesátiletý Erdogan již dříve prohlásil, že odstoupí, pokud jeho strana nezvítězí. AKP ale získala ještě větší podporu než při minulých volbách v roce 2009, kdy si připsala 39 procent hlasů.

Erdoganovi může tento výsledek posílit sebevědomí před srpnovými prezidentskými volbami, v nichž budou Turci hlavu státu poprvé volit přímo.

Pokud v nich premiér nebude kandidovat, pokusí se nejspíš změnit zákony tak, aby mu umožnily počtvrté usilovat o křeslo premiéra, což podle současných pravidel nesmí.

Politikovi Turci vytýkají jeho autoritativní styl, zároveň ho však vnímají jako osobnost, která dokázala oživit tureckou ekonomiku.

Erdoganův kabinet řešil v poslední době množství skandálů: korupční aféra, do níž byli údajně zapleteni někteří ministři a jejich rodinní příslušníci, je jen jedním z nich.

Kritiku si turecký premiér vysloužil i za zablokování komunikační sítě Twitter a portálu YouTube, kde se objevily nahrávky odposlechů vysokých činitelů státu.

Při střetech, které nedělní volby doprovázely, zemřelo podle agentury Reuters na jihovýchodě země osm lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy