Ankara - Turecké stíhačky dnes sestřelily bezpilotní letoun, který vletěl do tureckého vzdušného prostoru. Uvedla to agentura Reuters.
Armáda o něco dříve oznámila, že sestřelila neidentifikované letadlo po vypálení tří varovných výstřelů. Tento postup je v souladu s pravidly platnými pro členské státy Severoatlantické aliance.
Televizní stanice CNN-Türk s odvoláním na armádní zdroje upřesnila, že letoun byl sestřelen v oblasti města Kilis. Údajně se nacházel tři kilometry uvnitř tureckého vzdušného prostoru.
Zatím není jasné, kterému státu sestřelený stroj patří. BBC v této souvislosti poznamenala, že bezpilotní letouny (drony) má syrská vládní armáda, ale používá je i mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která vede leteckou kampaň v Sýrii proti Islámskému státu, a také Rusko.
Agentury Reuters a AFP s odvoláním na nejmenované americké činitele napsaly, že podle USA jde o ruský dron. Dokazují to prý veškeré dostupné údaje, které mají o incidentu k dispozici. Syřané prý podobný typ letounu nepoužívají. Ministerstvo obrany v Moskvě mezitím podle agentury RIA Novosti ale oznámilo, že všechna ruská letadla v Sýrii se bezpečně vrátila na základny a že všechny drony operují "podle plánu".
Turecko si stěžovalo, že ruské bombardéry na začátku října dvakrát narušily jeho vzdušný prostor. Ruská a turecká letadla se podle ministerstva zahraničí v Ankaře dostala od začátku října celkem třináctkrát do nebezpečné blízkosti.
Podezření, že se jedná o ruský letoun, mají podle informací agentury Reuters i Spojené státy.
Ruské ministerstvo obrany nicméně žádnou ztrátu nepřiznalo. V oficiálním prohlášení ujišťuje, že všechny ruské bezpilotní letouny operují podle plánu a všechna ruská letadla v Sýrii se bezpečně vrátila na svou základnu.
Ruské letectvo zahájilo bombardování povstalců v Sýrii 30. září. Bombardéry startují k misím z Latákíje na syrském pobřeží Středozemního moře.
Problémy s narušováním vzdušeného prostoru ruskými letadly má i Bulharsko. Shodou okolností dnes zakázalo přelet letadlu, které má podle ruského ministerstva přepravit do Sýrie 20 tun humanitární pomoci. Zpět by jím mělo podle informací agentury TASS letět 80 občanů Ruska a některých dalších postsovětských států, kteří se vzhledem k pokračující válce v Sýrii chtějí vrátit do vlasti. Bulharsko, které je členem NATO, po odmítnutí přeletů několika ruským letounům sdělilo, že je ochotno povolení dávat, pokud Rusové, kteří tvrdí, že stroje přepravují jen humanitární pomoc, budou souhlasit s kontrolami nákladů.