"Pokusili se vytlačit 4900 lidí zpátky do Turecka … Nasadíme k hranici 1000 příslušníků speciálních policejních sil …, abychom to vytlačování zastavili," řekl ve čtvrtek Soylu při návštěvě příhraniční provincie Edirne.
Od chvíle, kdy Ankara 28. února oznámila, že přestává plnit závazek vyplývající ze smlouvy s EU z roku 2016 a otevře své hranice s unií, se k řeckým hranicím začaly přesouvat tisíce uprchlíků. Řecké úřady uvedly, že se jim za poslední týden podařilo zabránit v ilegálním přechodu hranic 35 tisícům lidí, za uplynulých 24 hodin takto vrátily zpět do Turecka asi 7000 osob.
Atény ve středu oznámily, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa původu.
Turecko se chce kvůli údajně násilnému zacházení Řecka s migranty obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdí mimo jiné, že řecká policie zastřelila nejméně jednoho migranta, řecká vláda zprávu označila za lživou.