Turecko poslalo do Iráku speciální jednotky a vrtulníky

gaz, Reuters
1. 12. 2007 17:56
Pronásledují 50 až 60 kurdských povstalců
Foto: Reuters

Ankara - Turecká armáda v sobotu vstoupila do Iráku, aby zakročila proti skupině 50 až 60 rebelů z Kurdské strany pracujících (PKK). Informuje o tom agentura Reuters.

Stalo se tak den poté, co k zásahu na území svého souseda dal zelenou turecký kabinet. Parlament jej posvětil již v polovině října.

Podle armádních zdrojů do severního Iráku vniklo na 100 členů tureckých speciálních jednotek. Ty podpořilo několik helikoptér, které měly za úkol bombardovat tábory PKK. Nyní by už měly být speciální jednotky zpátky na tureckém území.

"Na teroristickou skupinu byl podniknut intenzivní útok a bylo zjištěno, že utrpěla těžké ztráty," komentovala vývoj posledních hodin internetová stránka turecké armády. Jak velké tyto ztráty byly, však není známo.

Armáda údajně bojovníky PKK objevila při "vykonávání výzvědné činnosti". Ještě před pozemním útokem zaútočila dle agentury AFP turecká armáda na bojovníky PKK dělostřeleckou palbou.

Omezený výpad

PKK válčí s tureckou vládou již od sedmdesátých let, jejím cílem je vytvořit nezávislý Kurdistán na částech území Turecka, Iráku, Íránu a Sýrie.

V posledních měsících Ankara vyhrožovala rozsáhlou invazí do severního Iráku, odkud PKK podniká výpady na turecká území. Turecko se dožaduje uzavření táborů PKK na severu Iráku a zatčení jejich vůdců. Na důkaz svého odhodlání řešit problém silou vyslalo na hranice s Irákem 100 tisíc vojáků.

Foto: Reuters

Podle agentur je však pravděpodobné, že sobotní útok nebyl předehrou k této velké ofenzivě. Potvrdil to například Armagan Kuloglu, bývalý generál a současný politický analytik.

"Jde o operaci proti přesně určenému cíli," řekl Kuloglu turecké televizi NTV. Podle něj je však možné, že podobných operací se v budoucnu uskuteční více.

USA a Kurdové: k útoku nedošlo

Mluvčí prezidenta severoirácké kurdské samosprávy Masúda Barzáního však prohlásil, že podle jeho informací k žádnému útoku turecké armády na irácké území nedošlo. Podobně se vyjádřily i americké úřady.

Ty na Ankaru vyvíjejí tlak, aby do Iráku nevstupovala. Bojí se další destabilizace situace v zemi, kde se nachází 160 000 amerických vojáků. V severním Iráku je podle odhadů až tři tisíce členů PKK. Vláda je podle BBC pod tlakem veřejnosti, aby zastavila jejich akce na jihovýchodě Iráku.

Spojené státy jsou proti vojenskému řešení, přestože považují PKK za teroristickou organizaci stejně jako i Evropská unie.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy