Turci zadrželi 330 migrantů, kteří chtěli doplout do Evropy přes Řecko

ČTK ČTK
18. 8. 2019 14:32
Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos. Zadržení pochází z Afghánistánu, Íránu a Iráku. Počet utečenců mířících na Lesbos v poslední době stoupl. Od minulého víkendu pobřežní hlídka zaznamenala téměř sedm set osob.
Uprchlíků mířící do Evropy přes Řecko znovu přibývá, tvrdí organizace OSN.
Uprchlíků mířící do Evropy přes Řecko znovu přibývá, tvrdí organizace OSN. | Foto: Reuters

Zatímco loni bylo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy Španělsko, letos se jí opět stalo Řecko. Do země se podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od ledna dostalo téměř 27 tisíc migrantů, většina přes moře, zbytek dorazil z Turecka přes pozemní hranici.

Velkou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do Evropské unie dorazilo přes milion běženců, z toho většina přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda Unie s Tureckem.

Ankara totiž zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu do EU. Podle dohody by měli být všichni migranti, kteří přijdou na druhý kontinent nelegálně, vráceni zpět.

Podívejte se také na video: Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms 

Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy