Turci zadrželi 330 migrantů, kteří chtěli doplout do Evropy přes Řecko

ČTK ČTK
18. 8. 2019 14:32
Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos. Zadržení pochází z Afghánistánu, Íránu a Iráku. Počet utečenců mířících na Lesbos v poslední době stoupl. Od minulého víkendu pobřežní hlídka zaznamenala téměř sedm set osob.
Uprchlíků mířící do Evropy přes Řecko znovu přibývá, tvrdí organizace OSN.
Uprchlíků mířící do Evropy přes Řecko znovu přibývá, tvrdí organizace OSN. | Foto: Reuters

Zatímco loni bylo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy Španělsko, letos se jí opět stalo Řecko. Do země se podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od ledna dostalo téměř 27 tisíc migrantů, většina přes moře, zbytek dorazil z Turecka přes pozemní hranici.

Velkou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do Evropské unie dorazilo přes milion běženců, z toho většina přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda Unie s Tureckem.

Ankara totiž zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu do EU. Podle dohody by měli být všichni migranti, kteří přijdou na druhý kontinent nelegálně, vráceni zpět.

Podívejte se také na video: Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms 

Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy