Turci zadrželi 330 migrantů, kteří chtěli doplout do Evropy přes Řecko

ČTK ČTK
18. 8. 2019 14:32
Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos. Zadržení pochází z Afghánistánu, Íránu a Iráku. Počet utečenců mířících na Lesbos v poslední době stoupl. Od minulého víkendu pobřežní hlídka zaznamenala téměř sedm set osob.
Uprchlíků mířící do Evropy přes Řecko znovu přibývá, tvrdí organizace OSN.
Uprchlíků mířící do Evropy přes Řecko znovu přibývá, tvrdí organizace OSN. | Foto: Reuters

Zatímco loni bylo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy Španělsko, letos se jí opět stalo Řecko. Do země se podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od ledna dostalo téměř 27 tisíc migrantů, většina přes moře, zbytek dorazil z Turecka přes pozemní hranici.

Velkou migrační vlnu zažila Evropa v roce 2015, kdy do Evropské unie dorazilo přes milion běženců, z toho většina přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda Unie s Tureckem.

Ankara totiž zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu do EU. Podle dohody by měli být všichni migranti, kteří přijdou na druhý kontinent nelegálně, vráceni zpět.

Podívejte se také na video: Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms 

Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy