Turci dají miliardy Kurdům. Vznikne i kurdská televize

mih
13. 3. 2008 19:40
Blahobyt Kurdů omezí podporu povstalců, věří vláda
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan během své listopadové návštěvy Prahy
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan během své listopadové návštěvy Prahy | Foto: Ludvík Hradilek

Ankara - Turecká vláda plánuje rozsáhlé investice v oblastech na východě země, které obývá kurdská menšina. Informoval o tom deník The New York Times.

Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana by zlepšení života Kurdů mělo omezit jejich podporu separatistickým organizacím.

Turecká vláda plánuje investovat v chudých regionech v přepočtu asi 200 miliard korun.

Jednou z investic bude vznik kurdského kanálu turecké televize. Navíc má televize spustit také pořady v perštině a arabštině.

Vláda se chce zalíbit EU

Turecký premiér také slíbil, že z peněz budou během pěti let postaveny dvě rozlehlé přehrady, ze kterých povedou zavlažovací kanály. Vláda chce vyasfaltovat řadu kurdských silnic a také odstranit minová pole u hranice se Sýrií.

Čtěte reportáž: Přehrada zatopí vzácné kulturní dědictví

Na východě Turecka žije odhadem 15 milionů Kurdů, kteří jsou povětšinou daleko chudší než Turci. "Všechno, co vidíme na západě země, můžeme brzy vidět i na východě," prohlásil nyní premiér Erdogan.

Turecký přístup ke kurdské menšině dlouhodobě kritizuje Evropská unie, se kterou Turecko jedná o přijetí.

Turecká vláda se unii snaží chystanými opatřeními zalíbit. "Není pro nás jiná možnost než plné členství," řekl nyní turecký premiér.

Chystají se i nové zákony, například by měla být brzy hotova zákonná norma rozšiřující svobodu slova.

Turecký boj s povstalci

Turecko, významný spojenec Západu, roky bojuje s kurdskými ozbrojenými skupinami, které usilují o větší autonomii či samostatnost Kurdistánu a které se ukrývají v horách na jihovýchodě Turecka a v Iráku.

Boje v posledních pětadvaceti letech zapříčinily smrt desítek tisíc lidí.

Proti povstalcům ze Strany kurdských pracujících (PKK) byla zaměřena i poslední akce turecké armády. Tisíce vojáků na konci února překročily hranici s Irákem, kde měly zničit základny kurdských povstalců.

Proti zásahu protestovala irácká vláda i OSN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy