Turci dají miliardy Kurdům. Vznikne i kurdská televize

mih
13. 3. 2008 19:40
Blahobyt Kurdů omezí podporu povstalců, věří vláda
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan během své listopadové návštěvy Prahy
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan během své listopadové návštěvy Prahy | Foto: Ludvík Hradilek

Ankara - Turecká vláda plánuje rozsáhlé investice v oblastech na východě země, které obývá kurdská menšina. Informoval o tom deník The New York Times.

Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana by zlepšení života Kurdů mělo omezit jejich podporu separatistickým organizacím.

Turecká vláda plánuje investovat v chudých regionech v přepočtu asi 200 miliard korun.

Jednou z investic bude vznik kurdského kanálu turecké televize. Navíc má televize spustit také pořady v perštině a arabštině.

Vláda se chce zalíbit EU

Turecký premiér také slíbil, že z peněz budou během pěti let postaveny dvě rozlehlé přehrady, ze kterých povedou zavlažovací kanály. Vláda chce vyasfaltovat řadu kurdských silnic a také odstranit minová pole u hranice se Sýrií.

Čtěte reportáž: Přehrada zatopí vzácné kulturní dědictví

Na východě Turecka žije odhadem 15 milionů Kurdů, kteří jsou povětšinou daleko chudší než Turci. "Všechno, co vidíme na západě země, můžeme brzy vidět i na východě," prohlásil nyní premiér Erdogan.

Turecký přístup ke kurdské menšině dlouhodobě kritizuje Evropská unie, se kterou Turecko jedná o přijetí.

Turecká vláda se unii snaží chystanými opatřeními zalíbit. "Není pro nás jiná možnost než plné členství," řekl nyní turecký premiér.

Chystají se i nové zákony, například by měla být brzy hotova zákonná norma rozšiřující svobodu slova.

Turecký boj s povstalci

Turecko, významný spojenec Západu, roky bojuje s kurdskými ozbrojenými skupinami, které usilují o větší autonomii či samostatnost Kurdistánu a které se ukrývají v horách na jihovýchodě Turecka a v Iráku.

Boje v posledních pětadvaceti letech zapříčinily smrt desítek tisíc lidí.

Proti povstalcům ze Strany kurdských pracujících (PKK) byla zaměřena i poslední akce turecké armády. Tisíce vojáků na konci února překročily hranici s Irákem, kde měly zničit základny kurdských povstalců.

Proti zásahu protestovala irácká vláda i OSN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy