Tuniský lékař pomáhal během covidu. Za odměnu dostane od Francie občanství

Anna Hrdinová
19. 9. 2021 8:36
Aziz Youssef popisuje snahu o získání francouzského občanství jako překážkovou dráhu. Tuniský fyzioterapeut o něj poprvé zažádal už před pěti lety, první schůzka se ale konala až o rok později. Teď Youssef francouzské občanství získá. Pomohlo mu usnadnění podmínek pro lidi, kteří zemi pomohli během pandemie koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Během první vlny nákaz Youssef pracoval u desítky izolovaných pacientů. "Pandemie odhalila, že Francie potřebuje lékaře, chirurgy a pracovníky, kteří zajišťují běžný provoz země," říká pro americký deník New York Times.

Když zjistil, že jako člověk pracující v první linii může získat občanství ve zjednodušeném režimu, vyplnil speciální žádost. Dostat by ho měl během pár měsíců, průměrně přitom trvá vyřízení běžné žádosti dva roky. "Všechno se zrychlilo," dodává Youssef s tím, že to vnímá jako formu poděkování za odvedenou práci. 

"Brzy budu moct volit, znovu získám svobodu pohybu a opět se budu cítit jako Evropan. Konečně se budu cítit plně integrován do národa, který jsem už začal milovat jako vlastní," popisuje své pocity z nově nabytého francouzského občanství Brit John Spacey pro deník The Guardian. Ve Francii žije pět let a pracuje v organizaci, která poskytuje péči seniorům. Pochází přitom z Británie, která před lety na rozdíl od Francie opustila Evropskou unii.

"Naskytla se mi příležitost požádat o francouzské občanství o půl roku dříve, než by bylo možné podle běžných pravidel, a mít i celý proces zrychlený. To vše díky práci, kterou miluji," říká. Spacey za pomoc v době pandemie získal také speciální finanční odměny pro zdravotníky, které Francie rozdávala. 

Třetím cizincem, kterému nový režim pomohl, je Fouad Kerbage, onkolog narozený v Libanonu. Skoro každý den kontroloval, zda je už zapsaný na seznamu "nových" francouzských občanů. "Pracoval jsem v době krize, kdy byli lékaři potřeba a kdy panovalo hodně strachu. Bylo to těžké období, ale museli jsme pokračovat v práci," říká pro americký deník Washington Post.

Zisk občanství označuje za začátek nové životní kapitoly. "Byla to cesta, ale bylo skvělé si ji projít, učit se na pohovor, naučit se celou historii Francie," vypráví.

12 tisíc nových Francouzů

Francouzské ministerstvo vnitra představilo loni v září zvláštní režim, podle kterého cizinci vystavení riziku při práci během pandemie získají státní občanství zjednodušeným způsobem. "Zahraniční zaměstnanci věnovali svůj čas a pracovali pro nás všechny během covidové krize," řekla Marlène Schiappaová, francouzská zmocněnkyně pro otázky občanství. "Nyní je na republice, aby udělala vstřícný krok." 

Pracovníci v první linii mohou požádat o francouzské občanství po dvou letech života ve Francii, v běžném režimu to musí být pět let. Tyto žádosti pak úřady vyřizují zrychleně.

Po roce, co toto opatření začalo platit, se už 12 tisíc lidí stalo francouzskými občany. Celkově úřady zaznamenaly přes 16 tisíc takových žádostí. "Mezi novými občany byli zdravotničtí pracovníci, bezpečnostní a úklidový personál, ti, kdo pečovali o děti těchto pracovníků, pomocníci v domácnostech i řidiči," oznámila Schiappaová. 

Dobrodinci Francie

Zvláštní režim podmínek získání státního občanství je pro Francii, která přijímá stále přísnější pravidla, neobvyklým krokem. Běžně jsou nutné rodinné vazby anebo proces takzvané naturalizace. Kromě toho, že žadatel musí žít ve Francii alespoň pět let, dotyčný v takovém případě dokládá i stabilní příjem a zapojení do fungování společnosti.

Podle Didiera Leschiho, ředitele francouzského úřadu pro přistěhovalectví a integraci, bývá urychlené rozdávání občanství tradiční odměnou pro "dobrodince Francie". Tento druh vyznamenání se podle Leschiho dříve vztahoval na jedince, například v roce 2018 tak získal státní občanství muž, který zachránil život dítěti. Teď Francie odměňuje kolektivní úsilí, říká. 

Některé státy čelí kritice, že neposkytují podobnou výhodu pro lidi pracující v první linii. Například Británie tisícům zdravotnických pracovníků odpustila poplatky za prodloužení víz, o dalších krocích ale zatím neuvažuje. Tamní asociace lékařů proto vládu vyzvala, aby pro zdravotníky z ciziny, kteří tvoří 14 procent všech lékařů v Británii, platily stejné podmínky jako ve Francii. 

Video: Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství

Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy