Pašeráci se přesouvají do Tuniska. Ze země připlouvá do Evropy stále více migrantů

ČTK ČTK
6. 6. 2018 16:28
Během prvních pěti měsíců tohoto roku tuniské úřady zastavily už 6000 lidí, kteří se vydali na plavbu do Evropy. Ve stejném období loňského roku přitom byly takových lidí řádově stovky.
Loď s migranty u břehů Tuniska.
Loď s migranty u břehů Tuniska. | Foto: Reuters

Tunis - Tunisko v posledních měsících zaznamenalo prudký nárůst počtu migrantů, kteří se pokoušeli dostat na člunech do Evropy. Během prvních pěti měsíců tohoto roku tuniské úřady zastavily už 6000 lidí, kteří se vydali od břehů této severoafrické země na plavbu. Ve stejném období loňského roku přitom byly takových lidí řádově stovky, informoval ve středu podle agentury Reuters zástupce tuniského ministerstva vnitra.

Pašeráci lidí začali ve větší míře přesouvat svou nekalou činnost do Tuniska poté, co proti nim zakročila pobřežní stráž v sousední Libyi. Nejméně 68 migrantů zahynulo o víkendu při potopení člunu se 180 migranty při nejhorším neštěstí svého druhu u tuniských břehů. Většinou šlo o Tunisany, kteří prchali před nezaměstnaností a ekonomickou krizí ve své zemi.

"Od 1. ledna do konce května 2018 jsme u našich břehů zadrželi kolem 6000 migrantů, přičemž ve stejném období minulého roku byly zadržených pouze stovky," uvedl ministerský úředník, který si nepřál být jmenován.

Počty migrantů jsou přitom obzvlášť nízké během zimních měsíců, kdy jsou nepříznivější povětrnostní podmínky.

Tuniský premiér Júsuf Šáhid ve středu odvolal ministra vnitra Lutfího Brahíma, uvedla vláda ve svém prohlášení bez udání důvodu, kterým je pravděpodobně víkendové neštěstí. Už předtím předseda vlády vyhodil desítku zástupců bezpečnostních složek kvůli tomu, že se člun nepodařilo zadržet.

Letos se k 2. květnu do Itálie dostalo 1910 tuniských migrantů včetně 39 žen a 307 nezletilců, z toho 293 bez doprovodu dospělé osoby. Za stejné období loňska se do Itálie dostalo 231 tuniských migrantů, vyplývá ze statistik Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Celkový počet migrantů připlouvajících do Itálie přitom prudce klesl po loňském červenci, kdy významná skupina pašeráků v libyjském pobřežním městě Sabráta souhlasila s ukončením činnosti a nakonec byla vytlačena. Libyjská pobřežní stráž podporovaná Evropskou unií rovněž začala vracet větší počet migrantů zadržených na moři do Libye.

 

Právě se děje

Další zprávy