Tuniská města bude střežit vojsko. Turisté prchají pryč

ČTK ČTK
19. 3. 2015 22:30
Opatření má zajistit bezpečnost po středečním teroristickém útoku v Tunisu.
Po středečním útoku vláda zpřísnila bezpečnostní opatření. V ulicích jsou policisté a vojáci.
Po středečním útoku vláda zpřísnila bezpečnostní opatření. V ulicích jsou policisté a vojáci. | Foto: Reuters

Tunis - Tunisko rozmístí ve velkých městech vojáky, aby zajistili bezpečnost po středečním teroristickém útoku v Tunisu. Zahynulo při něm 23 lidí, hlavně turistů, a skoro 50 osob utrpělo zranění. Zodpovědnost za masakr na sebe ve čtvrtek vzalo radikální hnutí Islámský stát (IS).

Česká diplomacie vyloučila, že by mezi oběťmi byli Češi. Prezidentský palác oznámil, že kvůli útoku bylo zatčeno devět podezřelých.

Hnutí IS, které ovládá značná území v Sýrii a v Iráku a působí i v sousední destabilizované Libyi, dnes na internetu zveřejnilo prohlášení, v němž se k útoku přihlásilo. Čin byl podle radikálů "požehnaným nájezdem na jedno z doupat bezvěrců a neřesti v muslimském Tunisku".

O dvou útočnících, kteří při masakru zahynuli, tuniské úřady tvrdí, že byli naverbováni v tuniských mešitách a v září odjeli do Libye, kde se podrobili výcviku v táboře radikálů. Jeden ze zabitých byl podle premiéra Habíba Sída v hledáčku tajných služeb.

Podle policie mohlo být útočníků víc. Po zbylých úřady vyhlásily pátrání. Prezidentská mluvčí mezitím oznámila, že mezi zatčenými jsou čtyři osoby, které byly součástí teroristické buňky přímo podporující útok, zbylých pět je z účasti podezřelých. Prezident Kaíd Sibsí po čtvrteční schůzce s veliteli armády rozhodl rozmístit ve větších městech vojsko.

Střelci začali pálit do turistů u muzea Bardo v centru metropole. Podle ministerstva zdravotnictví je mezi oběťmi 20 cizinců. Šest z nich ještě nebylo identifikováno, proto se údaje o jejich národnosti v médiích liší.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že mezi mrtvými jsou tři Japonky, tři Francouzi, seniorský pár ze Španělska, Australan, Kolumbijka, Britka, Polák, Belgičanka a Ital. Řím dříve uváděl, že mohli zahynout až čtyři Italové. Mezi oběťmi je prý možná i Rus a další Polák, o nichž nemají rodiny zprávy.

V muzeu se přes noc skrývali tři vyděšení lidé: strážce a španělský pár. Španělsko podle Reuters uvedlo, že žena je těhotná.

V USA začaly panovat obavy, že se někdo pokusí útok zopakovat v některém americkém muzeu, takže americké instituce začaly zpřísňovat bezpečnostní opatření. Útok prý ukázal, jak špatně jsou muzea zajištěna.

Tuniské bezpečnostní jednotky na místo přijely pozdě, takže masakru nedokázaly zabránit, tvrdí americká stanice ABC. Muzeum Bardo nicméně oznámilo, že nejpozději do úterka znovu otevře dveře návštěvníkům.

Turisté prchají z Tuniska

Turisté byli ze dvou parníků, které kotvily v tuniském přístavu a ve čtvrtek ráno odpluly. Provozovateli parníků Splendida a Fascinosa, na nichž bylo po 3000 pasažérech, jsou italské společnosti MSM a Costa. Obě oznámily, že ruší tuniské zastávky na svých výletních trasách a že by toto opatření mohlo platit až do konce roku.

Polsko do Tuniska ve čtvrtek vypravilo vojenský speciál pro své občany, kteří chtějí zemi opustit. Jedna z polských cestovních kanceláří podle DPA již evakuovala asi 300 lidí. V době útoku bylo v muzeu asi 30 Poláků, jedenáct z nich bylo zraněno.

"Jsem rád, že mezi oběťmi útoku v Tunisu není žádný občan ČR. Odsuzuji tento hrozný teroristický čin a vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým," sdělil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Prezident Miloš Zeman poslal Sibsímu kondolenci, v níž podpořil severoafrickou zemi v boji proti terorismu.

Tuniská vláda masakr označila za teroristický útok na tuniskou ekonomiku; ta se neobejde bez turistů, kterým premiér Habíb Síd slíbil zvláštní ochranu. Také prohlásil, že Tunisko vstoupilo do "války proti terorismu".

K muzeu do centra Tunisu byla na čtvrteční odpoledne svolána manifestace na podporu národní jednoty a odhodlání bojovat proti terorismu: přišlo asi 500 lidí. Úřady účastníkům akce zpřístupnily i prostory kulturní instituce, kde lidé zazpívali tuniskou hymnu. Na demonstraci přišli mimo jiné soudci a právníci, ale i rodiny s dětmi, napsala agentura AP. Řada z nich přinesla na místo masakru květiny.

 

Právě se děje

Další zprávy