Ke krveprolití v Tunisu se přihlásil Islámský stát

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 19. 3. 2015 16:44
Útok, při němž byly zavražděny dvě desítky zahraničních turistů, spáchali mladí Tunisané. Země zpřísnila bezpečnostní opatření.
Policejní těžkooděnci v centru Tunisu.
Policejní těžkooděnci v centru Tunisu. | Foto: Reuters

Tunis/Praha - K masakru zahraničních turistů, který si ve známém muzeu Bardo v Tunisu vyžádal přes dvacet mrtvých, se s odstupem dne přihlásili ozbrojenci z džihádistické organizace Islámský stát.

Na audiozáznamu, jenž se podle agentury Reuters objevil na internetu, velebí dvojici útočníků, kteří "byli rytíři Islámského státu" vyzbrojení automatickými zbraněmi a bombami.

Tunisané jsou po středečním krveprolití v šoku. Tragédie se dotkla i jejich každodenního života, a to především v rozsahu bezpečnostních opatření.

"V centru hlídají policisté a vojáci, prohlížejí auta. Určitě teď budou po celém Tunisku tvrdší kontroly," řekl Aktuálně.cz přímo z Tunisu bankéř, který má tuniského otce a českou matku. S ohledem na situaci si nepřál uvést své jméno.

Vraždili velmi mladí Tunisané

Vláda oznámila, že jednoho z útočníků v muzeu v minulosti sledovala. Jmenuje se Jasín Lábidí. Druhý střelec byl identifikován jako Sábir Kašnauí .

"Byli to Tunisané, oba velmi mladí. Mladší pětadvaceti let. V Sýrii, pokud je známo, nebojovali. Jeden je z oblasti u alžírských hranic, kde je nejvíc radikálů. Druhý je z předměstí Tunisu," vysvětlil Čechotunisan. 

"Píše se a mluví o tom, že jednoho z útočníků chytili živého, ale nevím nic bližšího. Jeden z těch zabitých si před rokem pověsil na Facebook společnou fotografii s poslancem parlamentu za stranu an-Nahda Abdalfattáhem Múrúem. Takže se spekuluje, jestli část an-Nahdy není s nimi."

An-Nahda je umírněná islámská strana, která v roce 2011 vyhrála parlamentní volby, ale v těch posledních - na konci loňského roku - skončila druhá. Odsuzuje terorismus a násilí, ale její odpůrci ji podezírají, že část strany s radikálními islamisty sympatizuje.

Válka s terorismem bez slitování

Džihádisté jsou v Tunisku aktivní hlavně v hornaté oblasti u alžírských hranic, kde střílejí po policistech a vojácích. Na tři tisíce Tunisanů bojuje v řadách Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Lidé v Tunisu si přesto jen těžko zvykají na to, že takový čin je možný v centru metropole.

"Je to příšerný šok. Pro turistiku to bude katastrofa. Když v roce 2002 teroristé zaútočili na Džerbě na Němce, trvalo dva roky, než se Němci vrátili. A teď jsou oběti z více zemí. Včera večer prý měla přijet výprava Francouzů a už nepřijela," říká bankéř.

V roce 2002 se odehrál poslední velký útok na cizince, když sebevrah za volantem cisterny usmrtil u synagogy na ostrově Džerba čtrnáct Němců.

Tuniský prezident Káíd Sibsí ve středu večer řekl v projevu k národu, že Tunisko je ve válce s terorismem a povede ji bez slitování.

Podle výpovědí svědků ozbrojenci začali střílet na turisty, kteří před muzeem Bardo vystupovali v autobusu. Pak se přemístili dovnitř budovy, kde zajali cizince jako rukojmí. Po dvou hodinách je zabilo speciální policejní komando.

 

Právě se děje

Další zprávy