Washington - Svět se nyní hrozí hlavně prasečí chřipky, ale výzkumné týmy nepřestávají pracovat na zkrocení dávno existující nemoci, která se stále nechce vzdát. Tuberkulózy.
Ta je sice problémem hlavně jihovýchodní Asie, ale i v České republice počet onemocnění začal stoupat.
V roce 2008 evidoval Ústav zdravotnických informací a statistiky v Česku 879 onemocnění. O osm více než v předchozím roce.
Vakcína a léky jsou na cestě
Tým vědců z Washingtonu však tvrdí, že postupný vývoj nové vakcíny pro děti, nového účinného léku a nových způsobů diagnostikování choroby podstatně sníží počet nemocných lidí na planetě ještě do poloviny tohoto století.
Studii, zveřejněnou v internetové verzi publikace Proceedings of the National Academy of Sciences, vypracovala profesorka Elizabeth Halloranová a katarský lékař Laís Abú Raddád, působící v USA.
Podle nich nyní vědci pracují na nové vakcíně pro novorozence pod hlavičkou Aeras Global TB Vaccine Foundation. Po dokončení výzkumu má vakcína snížit počet nemocných do poloviny století možná až o polovinu.
Dalším přínosem prý bude nový lék, který zkrátí léčbu postižených. Pomoci mají i nové diagnostické metody, které umožní včas nemoc u člověka objevit.
"Kombinace všech těchto faktorů může mít ohromující účinek. Ale je samozřejmě otázka, nakolik se bude lišit teorie od toho, co bude nakonec dosaženo," uvádí doktorka Halloranová.
Loni v Česku 57 úmrtí
Nejpostiženějším regionem světa je Jihovýchodní Asie. Připadá na ní 35 procent onemocnění 32 procent úmrtí na tuberkulózu.
V České republice zemřelo loni na tuberkulózu sedmapadesát osob. Některým lékařům se nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinné přeočkování jedenáctiletých dětí.
Kritizována je také nedostatečná kontrola cizinců. Loni tvořili pětinu všech nemocných. Šlo především o občany Mongolska a Vietnamu.