Američan s TBC byl po návratu z Evropy identifikován

Red Zah, Reuters
1. 6. 2007 12:28
Nakažený je nevlastním synem experta na tuberkulózu
Letadla u terminálů na letišti v Ruzyni.
Letadla u terminálů na letišti v Ruzyni. | Foto: Aktuálně.cz

Denver - Muže nakaženého nebezpečnou formou tuberkulózy, který se vydal na výlet do Evropy, cestoval i přes Prahu a vyvolal tím obavy z možného rozšíření infekce, převezli na specializované pracoviště nemocnice v Denveru.

Jeho ošetřující lékařka uvedla, že pacientovi se daří velmi dobře. Gwen Huittová novinářům potvrdila, že provedla první vyšetření a naplánovala další postup jeho léčby.

Andrew Speaker, jedenatřicetiletý právník z Atlanty, se teď podrobí další sérii testů. Shodou okolností je zetěm mikrobiologa Roberta C. Cookseyho ze Střediska pro kontrolu a prevenci nákaz, které se zabývá mimo jiné i bojem proti tuberkulóze.

Robert Cooksey v reakci na podezření, že se zeť nakazil od něj veškeré pochybnosti o svém zdravotním stavu odmítl s tím, že v práci je pravidelně testován, TBC nemá a nikdy neměl.

Středisko pro kontrolu a prevenci nákaz dále uvedlo, že nemoc není v případě Andrewa Speakera extrémně nakažlivá. Léčba nemocného potrvá pravděpodobně rok a půl.

ČTĚTE VÍCE: V Barmě se rodí nebezpečné formy TBC a malárie

Nakažený využil 24. května k cestě z Prahy do Montrealu služeb Českých aerolinií. Dvousetmístné letadlo bylo podle mluvčí ČSA téměř plné. Cestující byli údajně informováni o nutnosti návštěvy lékaře a letadlo bylo ihned po letu dezinfikováno. Dva týdny před tím letěl Speaker z Atlanty do Paříže s francouzskou společností Air France.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy