Canberra - Nejméně dvacet lidí přišlo o život v tichomořském ostrovním státě poté, co oblast zasáhly otřesy o síle až 8,1 stupňů Richterovy škály.
"Toto číslo není konečné, protože se mnoho lidí stále pohřešuje," řekl mluvčí vlády Alfred Maesulia.
Některé vesnice zasáhly až deset metrů vysoké vlny a doslova je smetly. "Byl to extrémní příliv, hladina se zvedla o pět až šest metrů," uvádí svědci.
Dvanáctiletá dívka zemřela poté, co ji vlna smetla ze břehu. Podle dalších svědků zase starší žena našla smrt, když zůstala uvězněna v domě, který ustupující voda odnesla na moře. Její smrt ale zatím oficiálně úřady nepotvrdily.
Poplach následovaly vlny
Seismologové lokalizovali epicentrum otřesů asi 350 kilometrů severozápadně od hlavního města Šalomounových ostrovů Honiary, a to pouhých deset kilometrů hluboko, což zvyšuje pravděpodobnost ničivých následků. Podle odhadů dosahovalo síly 7,6 až 8,1 stupně Richterovy škály.
Regionální centrum včasného varování okamžitě vyhlásilo pohotovost pro celou oblast.
"Zemětřesení této síly má potenciál vyvolat ničivé vlny tsunami, které mohou udeřit na pobřeží poblíž epicentra během několika minut a na vzdálenější břehy během několika hodin," uvádí se v prohlášení tichomořského centra, které citovala agentura Reuters.
Obavy se vzápětí potvrdily. K západnímu pobřeží Šalomounových ostrovů, státu sestávajícího z přibližně tisícovky ostrovů, podle tamních úřadů skutečně dorazily několik metrů vysoké vlny.
Zatímco v Honiaře nedošlo k větším škodám, situace blíže epicentru byla kritická. Zemětřesení zbořilo několik budov a poškodilo nemocnici na ostrově Gizo severozápadně od hlavního města Šalamounových ostrovů Honiary. Tisíce lidí prchaly v panice do bezpečí, zatímco vlna tsunami, která se na ostrovy přihnala, polykala jejich domy.
Lodě vynesla vlna na silnice
"Všechny domy na pobřeží vlna srovnala se zemí," řekla agentuře AP místní obyvatelka Judith Kennedyová. Zvláště silně bylo zemětřesením a tsunami postiženo centrum města. "Spousta domů se zřítila. Celé město se ještě chvěje," dodala.
Na ostrově Mono jsou nejméně čtyři lidé pohřešováni po sérii sesuvů půdy. Na Gizu vynesla vlna lodě z moře na pevninu. "Uprostřed silnice leží docela velké lodě. Spousta domů, které stály na kůlech, je teď na zemi," říká majitel obchodu s potápečskými potřebami Danny Kennedy.
Z ostrova Simbo zase podle ABC přišly zprávy o obřích vlnách, které zasáhly až dvě stě metrů do vnitrozemí a způsobily blíže nezjištěné škody.
Japonská média uvádějí, že o život přišli nejméně tři lidé. Mluvčí Národního úřadu pro krizové události ale agentuře Reuters žádné ztráty na životech nepotvrdila.
Rada vlády Šalamounových ostrovů pro národní katastrofy se sešla v Honiaře, aby posoudila rozsah škod a připravila plán pomoci. Zjišťování škod ale komplikují komunikační problémy mezi roztroušenými ostrůvky, které Šalamounovy ostrovy tvoří.
Austrálie měla pohotovost
V Austrálii ležící jižně od zasažené oblasti nejnovější vývoj bedlivě sledují. Pobřežní oblasti od Queenslandu až po Tasmánii vyhlásily pohotovost.
Přestože meteorologové tvrdí, že se hladina nijak výrazně nezvyšuje, místní úřady nechtěly riskovat a oznámily, že pláže zůstávají uzavřeny. To na několik hodin platilo i v Sydney, které je přitom od zasažené oblasti chráněno zakřivením pobřeží.
Ve městě Cairns na severním pobřeží Austrálie byly dokonce evakuovány některé budovy.
Pohotovost byla vyhlášena také v některých dalších přilehlých státech tichomořské oblasti, jako je Indonésie či Papua Nová Guinea.