Trump vyhodil svého bezpečnostního poradce Boltona. Už nebyl potřeba, řekl prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2019 20:34
Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v úterý na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa rezignoval. Trump odchod Boltona, který byl považován za jeho oporu, zdůvodnil tím, že s poradcovými názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Boltonova nástupce chce Trump jmenovat příští týden.
John Bolton.
John Bolton. | Foto: Reuters

"Informoval jsem minulou noc Johna Boltona, že jeho služby v Bílém domě již nejsou potřebné," napsal Trump a poznamenal, že mu nicméně za jeho práci děkuje. "S řadou jeho návrhů jsem, stejně jako ostatní z administrativy, zásadně nesouhlasil, proto jsem Johna požádal, aby rezignoval, rezignaci podal v úterý ráno," uvedl prezident.

O svém dosavadním bezpečnostním poradci Trump poznamenal, že nevycházel dobře s dalšími členy administrativy. Bolton také podle prezidenta rozhněval severokorejského diktátora Kima, když přirovnal snahu o odstranění jaderných zbraní z KLDR k libyjskému modelu. Takové řešení považuje Pchjongjang za provokaci.

Podle Reuters Boltonřekl, že prezidentovi odchod z funkce nabídl ještě v pondělí, ale Trump ho vyzval, aby to nechal na úterý. Jeho nástupce prezident vybírá z pěti kandidátů.

Agentura AP uvedla, že Boltonův konec byl pro mnohé v Bílém domě překvapením. Zhruba hodinu předtím, než Trump o odchodu bezpečnostního poradce informoval, ohlásil tiskový odbor společnou tiskovou konferenci Boltona, ministra zahraničí Mikea Pompea a ministra financí Stevena Mnuchina.

Třetí bezpečnostní poradce během čtrnácti měsíců

John Bolton loni v dubnu nahradil Herberta Raymonda McMastera, který podle médií skončil kvůli neshodám s prezidentem Donaldem Trumpem. Po McMasterovi a Michaelu Flynnovi, který odešel po zprávách o svých pochybných kontaktech v Rusku, byl Bolton už třetím bezpečnostním poradcem během 14 měsíců Trumpova působení.

Sedmdesátiletý Bolton je považován za jestřába americké zahraniční politiky, v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. Nesouhlasil také s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily, a obhajoval rovněž americkou invazi do Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy