Postavíme zeď v Coloradu, řekl Trump. To nesousedí s Mexikem, oponoval mu guvernér

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 10. 2019 8:01
Americký prezident Donald Trump se tak nechal strhnout zápalem pro svou prioritu v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví, že ve středu přislíbil postavit zeď i ve státu Colorado.
Americký prezident Donald Trump. | Video: Reuters

"Víte, proč vyhrajeme v Novém Mexiku? Protože chtějí bezpečnost na hranicích! Postavíme zeď na hranici Nového Mexika a postavíme zeď v Coloradu, postavíme nádhernou, velikou zeď, která bude opravdu fungovat, kterou nepřelezete ani nepodlezete," slíbil prezident před publikem v Pittsburghu v Pensylvánii.

Agentura AFP ale poznamenala, že Colorado, které se nachází v centrální části Spojených států mezi Utahem a Kansasem, nehraničí s Mexikem. Právě  postavení zdi na americko-mexických hranicích patřilo k ústředním předvolebním slibům Donalda Trumpa. Prezident tak chce čelit nelegální migraci a zvýšit bezpečnost.

Prohlášením o Coloradu upoutal podle agentury AP i demokratického guvernéra tohoto státu Jareda Polise. "No to je trapné, Colorado nehraničí s Mexikem. Sláva Bohu, že Colorado nyní nabízí bezplatně celodenní školky, aby se děti mohly naučit základy zeměpisu," napsal na Twitteru. Polis také uvedl, že neví nic o tom, že by se nějaká výstavba zdi chystala.

Sám Trump později na Twitteru uvedl, že výrok o budování zdi prý řekl jen v legraci. 

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy