Trump čelí obviněním spojeným s platbami za mlčení údajných milenek v době vrcholící prezidentské kampaně v roce 2016. Jeho právníci avizovali, že se u soudu označí za nevinného.
Trump by se měl po noci ve svém mrakodrapu Trump Tower dostavit do budovy soudu okolo 11:00 místního času (17:00 SELČ). Následně se bude jistou dobu vyplňovat dokumentace spojená se zatčením, přičemž budou exprezidentovi odebrány otisky prstů a bude pořízena jeho policejní fotografie. Šéf Bílého domu z let 2017 až 2021 bude doprovázen členy prezidentské ochranky a není jasné, zda bude spoután.
Americká média o víkendu s odvoláním na informované zdroje uvedla, že Trump dorazí okolo 11:00 místního času (17:00 SELČ), zpravodajská společnost BBC nicméně krátce před polednem newyorského času uvedla, že exprezident z mrakodrapu Trump Tower vyjede až přibližně za hodinu (kolem 19:00 SELČ). Slyšení se soudcem, aby si vyslechl obžalobu a vyjádřil se, zda se cítí vinen, či nikoli, bylo na programu od 14:15. Historický okamžik z rozhodnutí soudce nezachytí kamery médií, informoval server ABC News.
Soudce v místnosti, kde se očekávaná událost uskuteční, povolil přítomnost pouze pěti fotografům, a to jen na několik minut předtím, než bude před soud předveden Trump. Poté už novináři nebudou mít možnost zde používat žádná elektronická zařízení.
Očekává se, že pak bude Trump rychle propuštěn a vrátí se do svého domova na Floridě, kde je na večer ohlášena jeho tisková konference.
U soudu čekají příznivci i odpůrci
Na Manhattanu, kde se nachází soud, nyní panují kvůli obavám z nepokojů mimořádná bezpečnostní opatření, žádný masivní protest se však v souvislosti s bezprecedentním soudním jednáním nekonal. V malém parku na druhé straně ulice svolala manifestaci organizace mladých newyorských republikánů, fotografie zveřejněná na webu BBC nicméně ukazovala, že nebyl zdaleka plný.
Dopoledne přineslo několik chaotických momentů, zejména když se na místě objevila republikánská kongresmanka Marjorie Taylorová Greeneová, která patří mezi nejhlasitější Trumpovy stoupence. Politička se ocitla v obležení novinářů. Když promlouvala k přítomným, přehlušovali ji členové opačného tábora pískáním a jinými zvuky. Greeneová záhy shromáždění opustila, přičemž při odjezdu jí lidé bouchali do auta, napsal list The New York Times (NYT).
Policisté se na místě snažili oddělit Trumpovy fanoušky od jeho oponentů kovovými zátarasy. Žena s transparentem "Trump do vězení" byla v jistém momentě rychle odvedena ze sekce vyhrazené pro podporovatele exprezidenta, napsal NYT.
Obvinění nejsou přesně známá
Obvinění, která vůči Trumpovi minulý týden schválila velká porota, stále nejsou známá, ovšem je jasné, že pramení z kauzy označované jako "peníze za mlčení". Ta se týká plateb v celkové výši 280 000 dolarů (kolem šesti milionů korun) pro dvě ženy, které tvrdily, že měly s Trumpem nemanželský poměr.
Exprezident bude podle médií v této souvislosti obžalován z několika případů falšování podnikatelských záznamů, přičemž nebylo jasné, zda se obvinění týkají transakcí s oběma ženami, či pouze známějšího případu pornoherečky Stormy Daniels.
Trump jakékoli provinění odmítá a trestní stíhání označuje za politicky motivované. Republikánský politik čelí vyšetřováním i na dalších frontách, zatímco usiluje o znovuzvolení do Bílého domu ve volbách, které se uskuteční příští rok na podzim. Očekávaný proces v New Yorku by se teoreticky mohl překrývat s rozhodující fází republikánských primárek nebo dokonce s finální částí předvolební kampaně.