Exprezident USA Trump půjde před soud v úterý. Večer pak vystoupí s projevem

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2023 21:39
Trestně stíhaný americký exprezident Donald Trump stane v úterý před soudem v New Yorku. S odvoláním na své zdroje o tom informovalo několik amerických médií. Odpoledne pak odletí zpět na Floridu, kde podle sdělení jeho kanceláře večer vystoupí s projevem. Trump je historicky prvním trestně stíhaným americkým exprezidentem.
Donald Trump je historicky prvním trestně stíhaným americkým exprezidentem.
Donald Trump je historicky prvním trestně stíhaným americkým exprezidentem. | Foto: Reuters

Úředníci Trumpovi odeberou otisky, vyfotografují ho a bude vyzván, aby prohlásil, zda se cítí vinen, či nevinen. Procedura bude za přísných bezpečnostních opatření trvat 15 až 30 minut a v budově soudu nebude v té době žádná jiná aktivita. Večer Trump, už zpátky na Floridě, vystoupí s projevem.

Trump do New Yorku přiletěl už v pondělí večer, stráví noc ve svém mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu a kolem 11. hodiny místního času (17:00 SELČ) se dostaví do budovy soudu, kde o několik hodin později předstoupí před soudce Juana Merchana. Agentuře Reuters to sdělil zdroj obeznámený s Trumpovým programem.

Exprezidentovi obhájci požádali soudce Juana Mechana, aby v úterý v soudní síni zakázal pořizování audiozáznamů i videí. Opačný postup by podle jejich žádosti ještě zhoršil "takřka cirkusovou atmosféru" kolem daného případu a podkopal "dekorum" soudní procedury. Rozhodnutí v této věci by mohlo padnout ještě do konce dne.

Kolem mrakodrapu Trump Tower policie vztyčila kovové bariéry a zablokovala také některé silnice poblíž budovy zdejšího soudu. Připravuje se tak podle agentury Reuters na možné protesty týkající se Trumpova úterního vystoupení před soudem. 

"Policie je i nadále připravena reagovat podle potřeby a zajistí, aby každý mohl pokojně vykonávat svá práva," uvedli v prohlášení newyorští strážci zákona. Sdělili také, že zatím nemají žádné informace o konkrétním nebezpečí, které by mnohamilionovému městu hrozilo.

K protestům vyzval Trump, který vyšetřování označuje za "hon na čarodějnice", a na sociálních sítích se někdy dokonce objevují výzvy k popravě státního zástupce Alvina Bragga, který má případ na starosti.

V místě bude podle médií také velké množství příslušníků tajných služeb, z nichž někteří budou přímo zodpovídat za ochranu Trumpovy osoby. Lidé vstupující do budovy manhattanského soudu budou podle stanice Fox News kontrolováni dvakrát a bezpečnostní složky "prohledají a vyčistí" celou budovu. Trumpovi obhájci se již dříve dohodli s prokuraturou, že bývalý prezident při zatčení nebude spoután, a podle médií do budovy soudu také nevstoupí před očima veřejnosti.

Očekává se, že Trump prohlásí, že je nevinen

Na dotaz, zda se cítí vinen v případu platby za mlčenlivost pornoherečky Stormy Daniels, či nikoliv, Trump podle očekávání odpoví, že je nevinen, čímž de facto zahájí soudní proces, ačkoliv samotné řízení pravděpodobně začne až za mnoho měsíců, možná až po prezidentských volbách. Ty připadají na listopad 2024 a Trump se v nich hodlá ucházet o opětovné zvolení do Bílého domu. Podle agentury Reuters byla v loňském roce na Manhattanu průměrná prodleva mezi vznesením obvinění a soudním verdiktem 900 dní.

Trump je historicky prvním trestně stíhaným americkým exprezidentem. Přesné znění obvinění zatím není veřejné, ačkoliv soudce už zveřejnění povolil. Velká porota v New Yorku se však zabývala Trumpovou údajnou platbou za mlčenlivost dvou žen, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Exprezident tyto platby následně ve svém účetnictví údajně zaevidoval jako "právní výdaje", jelikož platba se uskutečnila skrze jeho advokáta.

 

Právě se děje

Další zprávy