Trump rád střílí do vlastních řad. Jeho zbraní je Twitter a rozbuškou ruská aféra

Daniel Anýž Daniel Anýž
20. 2. 2018 17:55
Ještě žádný americký prezident veřejně nezpochybňoval své vlastní lidi tak, jako to dělá Donald Trump. A velice rád k tomu využívá vyšetřování FBI, zda a jak se Rusové vměšovali do amerických prezidentských voleb.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump opět potvrdil, že Twitter je pro něj nástrojem "okamžité reakce". Často skrz něj bezprostředně komentuje zpravodajství z médií, především pak kabelových televizí.

Jeho impulzivní reakce ale taky v mnoha případech protiřečí oficiálním postojům jeho administrativy, a občas jsou dokonce přímo namířeny proti členům jeho týmu. Ještě žádný americký prezident před Trumpem takto veřejně nezpochybňoval své vlastní lidi.

Loni to zažil například ministr spravedlnosti Jeff Sessions, kterého Trump na Twitteru označil za "velmi slabého". A také šéf diplomacie Rex Tillerson, jemuž Trump zase přes sociální síť vzkázal, že jeho snaha o diplomatické rozhovory s KLDR je "mrháním času".

Zatím poslední obětí této Trumpovy "střelby do vlastních řad" se stal o víkendu jeho poradce pro národní bezpečnost generál H. R. McMaster.

V pátek zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller vznesl v tzv. ruské kauze obvinění vůči třinácti konkrétním ruským občanům za jejich snahu ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA. Generál McMaster poté na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že důkazy o ruském vměšování jsou nyní "nevyvratitelné".

Trump ale následně na Twitteru svému poradci vyčetl, že "zapomněl" zdůraznit, že výsledek voleb to neovlivnilo. A že jediný, kdo snad s Ruskem spolupracoval, byla "prolhaná H" - tedy Trumpova demokratická soupeřka Hillary Clintonová.

Tento vzkaz byl přitom jen jedním z celé série. Prezident na Twitteru spustil salvu připomínek, kterými komentoval obvinění třinácti Rusů.

V Moskvě se za břicha popadají

Znovu se tak potvrdilo, že celá ruská kauza je tématem, které Trumpa mimořádně štve. Právě na Twitteru se k němu opakovaně vrací.

Trump nejprve navštívil nemocnici na Floridě, kde leží zranění z masakru na střední škole v Parklandu. Z úcty k obětem prezident zrušil svůj plánovaný golf a o víkendu zůstal v soukromí, uvnitř svého letoviska v Mar-a-Lago. Na Twitteru ovšem potichu nezůstal.

Trump například propojil vyšetřování ruské aféry s informací, že dlouho před středečním vražděním v Parklandu FBI zanedbala varovná hlášení o devatenáctiletém střelci. Podle prezidenta opomenula signály, které mohly celému masakru zabránit.

Jenže FBI místo toho "utrácí příliš mnoho času tím, že se snaží dokázat spolupráci Trumpovy kampaně s Rusy".

V jiném vzkazu se šéf Bílého domu zase pokusil přenést vinu za ruské vměšování do amerických voleb na předchozího prezidenta Baracka Obamu. Na což v úterý navázal, když lakonicky napsal: "Jsem mnohem tvrdší vůči Rusku než Obama, jen se podívejte na fakta. Zcela vymyšlené zprávy!"

Vše Trump shrnuje slovy, že "v Moskvě se teď mohou potrhat smíchy", když vidí, že jejich záměr "způsobit rozkol a chaos v USA se jim povedl lépe, než byly jejich nejdivočejší sny".

Přímo v USA tato výbušná twitterová série vyvolala kritiku nejen od demokratů, ale i ze strany republikánů.

Rusko podkopává USA? A co jako?

"Je to absurdní prohlášení, absurdní," řekl stanici CNN republikánský guvernér z Ohia John Kasich k Trumpovu obvinění, že FBI kvůli ruské aféře zanedbala informace o floridském střelci.

James Clapper, bývalý šéf amerických tajných služeb, zase poznamenal, že prezident vůbec neřeší budoucnost, tedy možné další ruské vměšovaní do záležitostí USA. "O tom (Trump) vůbec nemluví. Všechno je to jen o něm samotném," uvedl Clapper.

Tohoto znaku Trumpových "ruských" tweetů si povšiml i politolog Peter Beinart ve svém komentáři pro americký časopis The Atlantic.

"Na reakci Donalda Trumpa vůči posledním obviněním, která vznesl Robert Mueller, je ohromující jeho neschopnost pochopit, že ruské vměšování do voleb v roce 2016 je něco zdaleka většího, než je on sám," míní Beinart.

Trumpovy tweety podle něho říkají v zásadě jedno a to samé: "Jistě, Rusko se možná pokusilo podkopat americkou demokracii. Ale opravdu záleží jen na tom, že já jsem se v téhle věci s Putinem nikdy nespojil a prezidentství jsem získal jasně a férově."

Politolog to ve vtipu přirovnává k takové situaci, jako kdyby americký prezident Franklin D. Roosevelt v prosinci 1941 předstoupil před Kongres a řekl: "Jistě, Japonci vybombardovali Havaj. Ale není žádný důkaz, že jsem o tom útoku předem věděl."

Čemu má svět věřit?

Jenže vzkazy, které Trump vysílá na Twitteru, navíc přesahují mediální prostor USA a americké publikum, kterému jsou primárně určeny. O víkendu to potvrdila zmíněná bezpečnostní konference v Mnichově.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel tu ve svém projevu uvedl, že evropští spojenci nevědí, jaké věci mají brát v americké politice za ty směrodatné.

"Jsou to činy? Jsou to slova? Jsou to tweety?" vyjádřil ministr Gabriel nejistotu, kterou vysílá americký prezident do světa.

Bývalý americký diplomat Nicholas Burns, který byl v letech 2005 až 2008 náměstkem ministra zahraničí, pak poukázal ještě na jednu věc. Trumpovy tweety a obecně jeho zpochybňující výroky o tom, že Moskva narušila americké volby, používají na svoji obranu sami Rusové.

Burns totiž v Mnichově vystoupil na dvou panelech společně s bývalým americkým velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Bavili se mimo jiné o ruské kauze. 

A jak Burns napsal na Twitter, Kisljak vše označil za "fake news". Použil tedy stejná slova jako Donald Trump.

Trumpovu víkendovou salvu tweetů pak na webu Politico shrnul vysoce postavený republikánský poradce z Kongresu, podle kterého byl ze strany prezidenta nakonec "špatný nápad, že si nešel zahrát golf".

Uplynul více než rok od uvedení Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih

Uplynul rok od uvedení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih, co také řekl, udělal nebo zapomněl udělat. | Video: Reuters, Asociated Press, whitehouse.gov
 

Právě se děje

Další zprávy