FBI si ponechá své vedení. Trump chce ve funkci i nadále Jamese Comeyho

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2017 18:26
Prezident USA Donald Trump požádal šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, aby ve své funkci zůstal. Podle New York Times to Comey sdělil svým blízkým spolupracovníkům. Trump během kampaně FBI kritizoval za to, že nepodala trestní oznámení na Hillary Clintonovou kvůli používání soukromého e-mailu k pracovní komunikaci v době, kdy byla ministryní zahraničí. Po inauguraci se ale Trump o FBI vyjádřil pochvalně. Pokud Comey ve vedení FBI zůstane, bude podle amerického listu moci pokračovat ve vyšetřování styků spolupracovníků Trumpa s Ruskem. Comey za vlády George Bushe mladšího působil na ministerstvu spravedlnosti, do čela FBI ho v roce 2013 postavil Barack Obama.
Šéf FBI James Comey.
Šéf FBI James Comey. | Foto: Reuters

Washington - Dosavadní šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey zůstane nadále ve své funkci. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo spravedlnosti. Podle zprávy listu The New York Times požádal Comeye o setrvání ve funkci prezident Donald Trump, přestože během volební kampaně FBI několikrát tvrdě kritizoval.

Rozhodnutí o Comeyově potvrzení ve funkci podle amerického listu ušetří Trumpovi složitou schvalovací bitvu v Senátu. Demokraté mají vůči Comeyovi výhrady, protože 11 dnů před prezidentskými volbami oznámil další vyšetřování aféry kolem elektronické pošty Hillary Clintonové, která využívala soukromý poštovní server k rozesílání služební pošty. FBI tím podle demokratů mohla ovlivnit výsledek voleb.

Sám Trump FBI a ministerstvo spravedlnosti opakovaně kritizoval, že proti Clintonové nepodali kvůli zacházení s elektronickou poštou trestní oznámení. FBI případ Clintonové vyšetřovala, ale uzavřela ho s konstatováním, že trestný čin se nestal.

Ve výborech amerického Senátu mezitím pokračuje slyšení Trumpových kandidátů na ministerské funkce. Dnes hlasováním ve výborech úspěšně prošli kandidát na ministra obchodu Wilbur Ross, uchazeč o funkci ministra stavebnictví Ben Carson a Elaine Chaová, kterou Trump nominoval na post ministryně dopravy. Všechny kandidáty musí ještě schválit plénum Senátu.

Na potíže narazil kandidát na post ministra spravedlnosti Jeff Sessions. Členka právního výboru Dianne Feinsteinová, demokratická senátorka z Kalifornie, si vynutila týdenní odklad jeho slyšení. Odůvodnila to potřebou pečlivěji Sessionse vyslechnout s ohledem na požadavky žen na rovnost v odměňování a rovná práva, které zazněly při nedělním mohutném protestním pochodu ve Washingtonu.

Trump v úterý oznámil, že příští týden zveřejní jméno osoby, která zaujme místo v devítičlenném Nejvyšším soudu USA uprázdněné loni po úmrtí soudce Antonina Scalii. Funkce v mimořádně vlivném justičním orgánu, v němž jsou nyní síly konzervativců a liberálů vyrovnány, je doživotní a jmenování musí potvrdit Senát.

 

Právě se děje

Další zprávy