Trump dohodu s Íránem dlouhodobě kritizoval jako nedostatečnou, neboť by podle něj nezabránila Teheránu vyvinout jaderné zbraně. Loni v květnu se tehdejší britský ministr Boris Johnson, který se nyní uchází o premiérský úřad, vydal do Washingtonu, aby Trumpa zkusil přesvědčit, aby od dohody neodstupoval. Spojené státy i tak smlouvu vypověděly.
Darroch poté Johnsonovi do Londýna napsal, že se zdá, že republikán Trump jedná z osobních důvodů, protože s dohodou svého demokratického předchůdce nesouhlasí. Poukázal na to, že mezi prezidentskými poradci panují rozpory a že Bílý dům nemá žádnou bezprostřední strategii, co po odstoupení od dohody dělat.
V depeši Darroch uvádí, že administrativu zachvátil diplomatický vandalismus, který má očividné ideologické a osobní důvody. "Byla to Obamova dohoda," citoval nedělník bývalého velvyslance.
Diplomat po Trumpově kritice rezignoval
Dohoda, kterou v roce 2015 uzavřely s Íránem vedle USA také Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko, zmírnila protiíránské hospodářské sankce výměnou za zpomalení íránského jaderného programu.
Darroch v depeších, jejichž část Mail on Sunday zveřejnil poprvé před týdnem, za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční".
Trump po zveřejnění těchto zpráv začal ambasadora kritizovat a prohlásil, že s ním USA již nebudou spolupracovat. Diplomat, jehož i po Trumpově reakci podržela ve funkci dosluhující premiérka Theresa Mayová, ve středu ohlásil rezignaci.
Britské úřady se mezitím snaží vypátrat, kdo za úniky stojí. Nedělník nyní zveřejnil další část depeší, a to i přes to, že policie naznačila, že takovým krokem by novináři mohli porušit zákon o utajovaných skutečnostech. Žurnalisté, ale i přední politici nicméně přístup policistů považují za nepřípustné zastrašování tisku.