Moskva Trumpův krok odsoudila a uvedla, že brání ostatním zemím v rozvoji vlastní ekonomiky. Nevoli dala najevo také Evropská unie, se sankcemi nesouhlasí ani Německo.
Německý ministr financí Olaf Scholz sankce označil za vměšování do vnitřních záležitostí Německa i Evropy, uvedla agentura Reuters.
"Takové sankce jsou vážným vměšováním do vnitřních záležitostí Německa a Evropy a jejich suverenity. Tvrdě je odsuzujeme," komentoval sankce Scholz v německé televizi ARD. Odmítl ale, že by Německo chystalo odvetná opatření.
"Nyní je na firmách, které se na výstavbě plynovodu podílejí, jak se rozhodnou," řekl ministr.
Německá kancléřka Angela Merkelová se tento týden vyslovila proti americkým sankcím. Spojené státy tvrdí, že jim jde o ochranu evropských zájmů před přílišným vlivem Ruska. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem.
Washington se projekt Nord Stream 2 snaží pomocí sankcí zastavit krátce před jeho dokončením. Podle Moskvy má plynovodem začít plyn do Německa proudit v polovině příštího roku. Původně měl ale být projekt dokončen už na konci letošního roku. Potrubí vede po dně Baltského moře a vyhýbá se polskému a ukrajinskému území. Dosud bylo postaveno více než 2100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů.
"Dokončení projektu je nezbytné pro bezpečnost dodávek do Evropy. Spolu se společnostmi, které projekt podporují, budeme pracovat na tom, abychom plynovod co nejdříve dokončili," uvedli podle agentury Reuters zástupci firem, které tvoří konsorcium projektu.
"Stát, který má veřejný dluh 22 bilionů dolarů, brání solventním zemím v rozvoji jejich reálné ekonomiky," napsala dnes na facebooku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Reagovala tak na zadlužení Spojených států.
Sankce jsou namířené proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládce potrubí v Baltském moři. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas již uvedla, že kvůli americkému zákonu pokládání potrubí pro Nord Stream 2 pozastavila. Předseda zahraničního výboru ruské Rady federace Konstantin Kosačov na to podle agentury RIA řekl, že Rusko se musí držet časového harmonogramu.
Sankce ale podle všeho projekt nezastaví zcela, spíš ho jen zdrží. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden vyjádřil přesvědčení, že projekt za osm miliard eur (přes 200 miliard korun), který má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, bude dokončen.
S žádnými komplikacemi při dostavbě projektu nepočítá ani Český plynárenský svaz. "Dle našich informací by se sankce neměly přímo dotknout České republiky a jejích subjektů a také by neměly zabránit dostavbě plynovodu Nord Stream 2," sdělila dnes ČTK mluvčí svazu Lenka Kovačovská.