Trump odvolal svůj výrok, že "NATO je zastaralé". A vyzval jeho členy ke zvýšení vojenských výdajů

ČTK ČTK
12. 4. 2017 23:00
Donald Trump, který během loňské volební kampaně označil NATO za překonané, nyní ujistil, že alianci za zastaralou nepovažuje, navíc chce pracovat na posílení vzájemného partnerství. "Řekl jsem, že je zastaralé. Zastaralé vůbec není," prohlásil prezident USA po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.
Trump a Stoltenberg jednali ve Washingtonu.
Trump a Stoltenberg jednali ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Washington - Členské státy Severoatlantické aliance se musí dostatečnými investicemi do armády podílet na společné obraně. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to ve středu prohlásil americký prezident Donald Trump. Trump opakovaně kritizuje fakt, že většina aliančních států včetně České republiky ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.

Trump, který během loňské volební kampaně označil NATO za překonané, nyní ujistil, že alianci za zastaralou nepovažuje, navíc chce pracovat na posílení vzájemného partnerství. "Řekl jsem, že je zastaralé. Zastaralé vůbec není," prohlásil dnes prezident USA. Stoltenberg k tomu dodal, že oceňuje americký závazek podílet se na bezpečnosti Evropy.

Generální tajemník Severoatlantické aliance na tiskové konferenci rovněž řekl, že souhlasí s Trumpem, že NATO musí v boji proti terorismu dělat více. Právě na boj proti islámským radikálům se aliance podle Trumpa nyní zaměřuje.

Trump se také věnoval tématu nedávného chemického útoku v Sýrii, z něhož Washington viní režim syrského prezidenta Bašára Asada, který ale odpovědnost odmítá. Prezident USA prohlásil, že vůbec nepochybuje o správnosti amerického odvetného úderu na syrskou leteckou základu. Zároveň poznamenal, že by si rád myslel, že Rusko o chemickém útoku předem nevědělo.

Alianční státy americký odvetný úder podpořily, za což jim Trump nyní poděkoval. Dodal, že nyní je čas ukončit brutální válku v Sýrii, porazit teroristy a umožnit uprchlíkům návrat domů. Asada pak označil za "řezníka".

 

Právě se děje

Další zprávy