Trump doporučoval léčit covid-19 injekcemi s dezinfekcí. Ignorujte ho, radí lékaři

ČTK ČTK
24. 4. 2020 12:23
Někteří američtí lékaři důrazně varovali před radami Donalda Trumpa pro boj s koronavirem, o nichž prezident hovořil na čtvrteční tiskové konferenci v Bílém domě. Trump doporučoval zdravotníkům, aby vyzkoušeli k hubení viru v lidském těle injekce dezinfekcí nebo silné ultrafialové záření.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Před neodpovědným nakládáním s dezinfekčními prostředky přitom varovaly i americké odborné vládní agentury.

"Nitrožilní aplikace nebo požití dezinfekčních prostředků je běžná metoda lidí, kteří se chtějí zabít. Je to neodpovědné a nebezpečné," zhodnotil Trumpovy výroky plicní lékař Vin Gupta pro televizi NBC News. Lékař ze západovirginského Charlestonu Kashif Mahmood vzkázal Američanům, aby "ignorovali Trumpovy lékařské rady".

Podle Johna Balmese ze Všeobecné nemocnice v San Francisku je nebezpečné už samo vdechování výparů některých dezinfekcí, které může vyvolat vážné zdravotní problémy. "Vdechování chlorových dezinfekcí je pro plíce to úplně nejhorší. Průdušky a plíce nejsou stavěné na dezinfekční výpary. Je to naprosto směšná myšlenka," řekl agentuře Bloomberg.

Na kontroverzní slova prezidenta reagoval i jeho pravděpodobný volební soupeř Joe Biden. "Ultrafialové záření? Injekce dezinfekcí? Mám jiný nápad, pane prezidente: více testování, a to okamžitě. A ochranné pomůcky pro skutečné zdravotnické profesionály," napsal na twitteru bývalý viceprezident, který se letos s největší pravděpodobností s Trumpem utká o prezidentské křeslo.

Stanice BBC upozornila, že právě tento týden americké vládní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo Američany na nutnost opatrného zacházení s čistícími a dezinfekčními prostředky v době epidemie. Na urgentní příjmy nemocnic se v březnu podle CDC hlásilo mnohem víc pacientů s příznaky otravy od dezinfekcí.

Před požitím dezinfekce jako "zázračného léčebného prostředku, který napraví vše od AIDS po autismus", varoval i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy