"Američané si cení systému kontrol a rovnováhy, což Trumpovo diktátorské jmenování porušuje," uvedli v prohlášení demokratičtí senátoři Richard Blumenthal, Sheldon Whitehouse a Mazie Hironoová. Trojice je členem justičního výboru Senátu USA, který nominace na post ministr spravedlnosti, který je z titulu funkce i nejvyšší žalobcem, tradičně projednává.
Bílý dům se hájí tím, že Trump pověřil Whitakera vedením ministerstva pouze dočasně a že podobně v minulosti jednali i jiní prezidenti. Ministerstvo spravedlnosti nicméně podle Reuters pro tento konkrétní případ eviduje jen jeden precedens, a to z roku 1866.
Proti Whitakerově jmenování se soudně v uplynulém týdnu ohradil také stát Maryland. První řízení v této věci je plánováno na 19. prosince. Problému se bude věnovat i nejvyšší americký soud v rámci případu práv týkajících se zbraní.
Whitaker nahradil Jeffa Sessionse, který na Trumpovu výzvu rezignoval. Zatímco Sessions se dohledu nad prověřováním ruské role v amerických prezidentských volbách vzdal, Whitaker to neudělal.
Teoreticky tak může zastavit další pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který kauzu rozplétá a který se zaměřil na někdejší Trumpův volební štáb. Trump spolupráci s Ruskem popírá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.