Trpíte iluzemi o teroristech, řekl Zeman OSN. Vyzval k vyslání komand, která zabijí jejich vůdce

Luboš Kreč
30. 9. 2015 6:28
Miloš Zeman vystoupil se svým projevem na půdě Valného shromáždění OSN. Pokusil se v něm vyvrátit tři iluze, jimiž podle něj ve světle terorismu trpí světoví politici. Terorismus podle něj narůstá, a to navzdory snaze ho omezit na určité ohraničené území. Nebezpečí podle Zemana ani zdaleka nepředstavuje pouze Islámský stát. Je třeba vyslat malé jednotky a specializovaná komanda, která zlikvidují nervová centra vůdců teroristů. Zeman věří, že se Rada bezpečnosti jeho nápadu ujme a schválí ho.
Foto: Reuters

New York (Od našeho zpravodaje) - Na závěr své třídenní návštěvy New Yorku český prezident Miloš Zeman přednesl zhruba desetiminutový projev před delegáty Valného shromáždění OSN. Vyzval v něm k rychlé akci proti lídrům teroristických organizací a v podstatě zesměšnil základní pracovní prostředek Spojených národů, tedy přijímání deklarací všeho druhu.

"Asi se ptáte, proč prezident malé evropské země bude mluvit o terorismu," začal svou řeč a pokračoval: "Jednak je terorismus aktuálně největším ohrožením lidstva, jednak Evropa nyní zažívá nebývalou imigrační krizi, kterou vyvolaly teroristické akce na Blízkém východě a v Africe."

Podle Miloše Zemana trpí světoví představitelé třemi iluzemi, které se teroristů týkají: Za prvé se prý mýlí v tom, že terorismus, když se lokálně ohraničí, že zmizí. "Přibývá vražd, násilí, ničení historických památek. Růst terorismu nemůžeme popírat," prohlásila česká hlava státu.

Projev měl Zeman v angličtině, podle všeho jej - jak má ve zvyku - přednášel spatra.

Pro Islámský stát zapomínáme na jiné

Druhou iluzí, jak to Zeman nazval, je redukce teroristů jen na hnutí Islámský stát, zapomíná se ale údajně, že tu jsou další v pozadí - Al-Káida, Tálibán či Boko Haram. Nejmenovaní arabští politici jej prý informovali, že faktickým vládcem všech těchto teroristů je hnutí Muslimské bratrstvo.

Klíčový pak byl třetí bod, v němž prezident zároveň naznačil, jak si představuje řešení: "Boj s terorismem nemůžeme vést tradiční cestou. Žádné tanky, žádné dělostřelectvo."

Už v minulosti, například v Praze při vzpomínce na 70. výročí 2. světové války, Zeman uvedl, že by podle něj měly klíčové mocnosti světa dohromady vymyslet akci, jež by teroristy oslabila. To zopakoval i v New Yorku.

Zasáhněme nervová centra

"Budou potřeba malé jednotky, které s pomocí dronů, helikoptér, za silné kooperace tajných služeb a specializovaných komand, eliminují vůdce teroristů, zasáhnou jejich nervová centra."

Jak sám Zeman upřesnil, je zřejmé, že každý ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN má jiné zájmy, ale jelikož se všichni shodnou, že terorismus je třeba porazit, měli by se podle něj shodnout na tom, že podobnou vojenskou akci schválí a spustí.

Shodli jste se na pirátech, proč ne na teroristech?

"Je tu jeden precedens," řekl Zeman a zmínil deklaraci, která dovolovala ozbrojené zásahy proti pirátům v somálských vodách. "Chcete mně říct, že piráti jsou více nebezpeční než teroristé?" zeptal se Valného shromáždění český prezident.

Nebylo to poprvé, kdy naznačil neakceschopnost OSN. Hned v úvodu řekl, že je jistě pěkné kritizovat teroristy, demonstrovat proti nim, nebo dokonce přijímat deklarace, jež jejich počínání odsuzují. "Jsem si jistý, že Bagdádí si je přečte, o tom není pochyb," odkázal na vůdce Islámského státu.

Na závěr svého proslovu vyjádřil Zeman víru, že někdo ze stálých členů Rady bezpečnosti, tedy USA, Čína, Rusko, Francie a Velká Británie, se jeho nápadu chopí a nakonec dojde k jeho realizaci. Každý z kontinentů a každá z velkých zemí má prý dost vlastních zkušeností s teroristickými útoky, aby se nakonec dokázaly dohodnout.

Mírová dohoda by měla být podepsána v Praze

Předtím, než promluvil v budově OSN, ještě Zeman prohlásil, že syrská vláda a opozice, které jednají v Ženevě o potenciálním smíru, mají údajně zájem případnou dohodu podepsat v Praze. Zároveň dodal, že pokud k tomu dojde, nebude to dříve než za několik měsíců.

V New Yorku o terorismu debatoval kromě prezidenta také premiér Bohuslav Sobotka, vystoupil na dvojici kongresů a setkal se s americkým viceprezidentem Joe Bidenem.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy