Prezident Zeman oslavil 71. narozeniny v ruské restauraci v USA

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 29. 9. 2015 12:56
Prezident Miloš Zeman oslavil své 71. narozeniny v ruské restauraci na Manhattanu v New Yorku, kam přiletěl na Valné shromáždění OSN. Na internetu se tím chlubí sama restaurace Mari Vanna. Alexander Sasha Poline navíc na svém facebookovém profilu zveřejnil video, které zachycuje prezidenta Miloše Zemana, Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Video vydrželo na internetu jen několik hodin, ale některým uživatelům se jej podařilo před smazáním stáhnout a znovu umístit na internet.
Miloš Zeman slaví narozeniny v ruské restauraci v NYC. | Video: Youtube

Praha - Prezident Miloš Zeman oslavil při příležitosti návštěvy Spojených států amerických své 71. narozeniny. Oslava proběhla v ruské restauraci na Manhattanu v New Yorku, kam přiletěl na Valné shromáždění OSN.

Na internetu se tím chlubí sama restaurace Mari Vanna, kde prezident Zeman slavil. Alexander Sasha Poline navíc na svém facebookovém profilu zveřejnil video, které zachycuje prezidenta Miloše Zemana, kancléře Vratislava Mynáře, který tleská do rytmu ruské hudby, a poradce Martina Nejedlého.

"K pohoršení nad návštěvou ruské restaurace v NY: Nevěděli jsme, že v pražských redakcích existuje seznam zakázaných míst v USA!" reagoval na zprávy o Zemanově oslavě v restauraci jeho mluvčí Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu.

Video, na kterém se prezident Zeman snaží sfouknout svíčky a poslouchá přání k narozeninám v ruštině, vydrželo na stránce jen několik hodin. Některým uživatelům se ho ale podařilo ještě před smazáním stáhnout a umístit zpátky na internet.

Pondělní oslava byla ve srovnání s loňskou komornější. Loni slavil Zeman své sedmdesátiny hned několikrát. Nejdříve na zámku v Lánech, kam pozval své nejbližší přátele a spolupracovníky, poté na Hradě, kde povečeřel s ústavními činiteli a pozval i svého předchůdce Václava Klause. A nakonec uspořádal ještě neformální setkání v Míčovně na Pražském hradě, kam prezidentovi přišly popřát desítky gratulantů. V loňském roce byl navíc prezident Zeman v den svých narozenin, tedy 28. září, na Rhodosu, kde se účastnil konference Dialog civilizací, kterou pořádalo Světové veřejné fórum.

Časopis Respekt k tomu tehdy napsal: "Hlavní postavou Světového veřejného fóra je po léta bývalý důstojník KGB a současný ruský ministr dopravy Vladimir Jakunin, jeden z nejkonzervativnějších ruských jestřábů, přítel Vladimira Putina a muž, který se po ataku Ukrajiny ruskými vojsky dostal na sankční listinu sestavenou vládami USA a Austrálie."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy