Novináři Al-Džazíry dostali v Egyptě sedm let vězení

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 6. 2014 14:37
Australan Peter Greste, šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy a egyptský producent Bahír Muhaamad byli shledáni vinnými z podpory zakázaného Muslimského bratrstva.
Trio novinářů vězněných v Káhiře.
Trio novinářů vězněných v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Trojice novinářů katarské televize Al-Džazíra byla v Egyptě odsouzena k sedmiletému vězení.

Australan Peter Greste, šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy a egyptský producent Báhir Muhammad byli shledáni vinnými z podpory zakázaného Muslimského bratrstva.

Trojice byla zatčena loni v prosinci v rámci rozhodného postupu armády proti Muslimskému bratrstvu, které je nyní v Egyptě považováno za teroristickou organizaci a dříve bylo politickou oporou loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

V případu bylo souzeno 20 lidí, z nichž devět pracovalo pro Al-Džazíru. Soudu se ale osobně zúčastnila jen zmíněná trojice. Báhir Muhammad dostal kromě sedmiletého trestu ještě další tři roky za neoprávněné držení zbraně.

Záměrně manipulovali s materiály, tvrdí prokuratura

Prokuratura tvrdí, že novináři manipulovali s materiály vysílanými z Egypta tak, že vyvolávaly dojem občanské války a vyznívaly ve prospěch Muslimského bratrstva. Pracovali údajně také bez licence.

Obvinění trvají na své nevině. "Přísahám, že za tohle zaplatí," volal Fahmy z klece, v níž si rozsudek vyslechl. Greste zdvihl zaťatou pěst.

"Zničili jednu rodinu," řekl Fahmyho bratr, který byl v soudní síni. Odsouzení se prý odvolají, ale v úspěch odvolacího řízení Fahmyho rodina moc nevěří. "Jsme zničeni, je těžké najít pro to slova, opravdu jsme to nečekali, doufali jsme v osvobozující rozsudek," řekl Gresteho bratr Andrew. Jeden z obhájců Šaabání Saíd rozsudek označil za politický. "Všichni novináři by měli být znepokojeni. Není zde spravedlnost, zákon určuje politika," řekl.

Egyptští velvyslanci půjdou na koberečky

Al-Džazíra na jejich podporu zorganizovala několik podpůrných akcí na celém světě.

Soudní proces vyvolal hlasitou mezinárodní kritiku, podle níž byl zmanipulovaný. Australský premiér Tony Abbott vyzval egyptského prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího, aby Egypt australského žurnalistu okamžitě propustil.

Australská ministryně zahraničí Julia Bishopová řekla, že australskou vládu verdikt šokoval. Šéf nizozemské diplomacie Frans Timmermans si předvolal egyptského velvyslance a chce o rozsudku hovořit se svými kolegy z Evropské unie.

Cameron je zděšen.
Cameron je zděšen. | Foto: Reuters

Mezi odsouzenými je i jedna Nizozemka, která byla souzena v nepřítomnosti. Egyptského velvyslance si předvolalo také ministerstvo zahraničí Velké Británie. Premiér David Cameron řekl, že je rozsudkem zděšen, ministr zahraničí William Hague vyjádřil podiv nad procesními nesrovnalostmi.

 

Právě se děje

Další zprávy