reklama
 
 

Tribunál chce Mladiče soudit za Srebrenici zvlášť

17. 8. 2011 14:37
Srebrenická genocida stála život více než 8000 bosenských muslimů

Haag - Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) navrhl rozdělit trestní řízení proti bývalému vrchnímu veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi na dva samostatné procesy.

První by se týkal jen Mladičova podílu na masakru ve Srebrenici v roce 1995, druhý by pak zahrnul všechna ostatní obvinění.

Agentuře AFP to řekla asistentka při úřadu prokurátora ICTY Ljiljana Pitešová. "Prokurátor požádal, aby obžaloba proti Mladičovi byla rozdělena do dvou procesů místo jednoho," dodala Pitešová.

Obléhání Sarajeva

První proces by se měl týkat pouze srebrenického masakru v červenci 1995, kdy bylo povražděno asi 8000 muslimských mužů a chlapců. Masakr je považován za nejhorší od druhé světové války.

Druhý proces by zahrnoval všechna ostatní obvinění proti Mladičovi, včetně údajných zločinů spáchaných při obléhání Sarajeva, v dalších bosenských obcích a také zajetí rukojmích z řad personálu OSN.

Žalobce podle AFP tribunálu rozdělení navrhl v úterý.

Mladič byl po skončení války 16 roků na útěku a teprve letos 26. května byl dopaden v Lazarevu v Srbsku. Jen několik dnů poté ho srbské úřady vydaly do Haagu.

Termín zahájení a dobu očekávaného procesu, ve kterém mu hrozí trest doživotního žaláře, zatím nebyl stanoven. Obžalovací spis proti němu má 11 položek, klade mu za vinu zločiny genocidy, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v letech 1992 až 1995 v Bosně.

autor: Zahraničí | 17. 8. 2011 14:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama