Tribunál chce Mladiče soudit za Srebrenici zvlášť

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 14:37
Srebrenická genocida stála život více než 8000 bosenských muslimů
Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič poprvé stanul před tribunálem v Haagu. Zodpovídá se před ním z válečných zločinů, jichž se dopustil v první polovině 90. let minulého století.
Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič poprvé stanul před tribunálem v Haagu. Zodpovídá se před ním z válečných zločinů, jichž se dopustil v první polovině 90. let minulého století. | Foto: Reuters

Haag - Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) navrhl rozdělit trestní řízení proti bývalému vrchnímu veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi na dva samostatné procesy.

První by se týkal jen Mladičova podílu na masakru ve Srebrenici v roce 1995, druhý by pak zahrnul všechna ostatní obvinění.

Agentuře AFP to řekla asistentka při úřadu prokurátora ICTY Ljiljana Pitešová. "Prokurátor požádal, aby obžaloba proti Mladičovi byla rozdělena do dvou procesů místo jednoho," dodala Pitešová.

Obléhání Sarajeva

První proces by se měl týkat pouze srebrenického masakru v červenci 1995, kdy bylo povražděno asi 8000 muslimských mužů a chlapců. Masakr je považován za nejhorší od druhé světové války.

Druhý proces by zahrnoval všechna ostatní obvinění proti Mladičovi, včetně údajných zločinů spáchaných při obléhání Sarajeva, v dalších bosenských obcích a také zajetí rukojmích z řad personálu OSN.

Žalobce podle AFP tribunálu rozdělení navrhl v úterý.

Mladič byl po skončení války 16 roků na útěku a teprve letos 26. května byl dopaden v Lazarevu v Srbsku. Jen několik dnů poté ho srbské úřady vydaly do Haagu.

Termín zahájení a dobu očekávaného procesu, ve kterém mu hrozí trest doživotního žaláře, zatím nebyl stanoven. Obžalovací spis proti němu má 11 položek, klade mu za vinu zločiny genocidy, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v letech 1992 až 1995 v Bosně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy