Tribunál chce Mladiče soudit za Srebrenici zvlášť

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 14:37
Srebrenická genocida stála život více než 8000 bosenských muslimů
Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič poprvé stanul před tribunálem v Haagu. Zodpovídá se před ním z válečných zločinů, jichž se dopustil v první polovině 90. let minulého století.
Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič poprvé stanul před tribunálem v Haagu. Zodpovídá se před ním z válečných zločinů, jichž se dopustil v první polovině 90. let minulého století. | Foto: Reuters

Haag - Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) navrhl rozdělit trestní řízení proti bývalému vrchnímu veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi na dva samostatné procesy.

První by se týkal jen Mladičova podílu na masakru ve Srebrenici v roce 1995, druhý by pak zahrnul všechna ostatní obvinění.

Agentuře AFP to řekla asistentka při úřadu prokurátora ICTY Ljiljana Pitešová. "Prokurátor požádal, aby obžaloba proti Mladičovi byla rozdělena do dvou procesů místo jednoho," dodala Pitešová.

Obléhání Sarajeva

První proces by se měl týkat pouze srebrenického masakru v červenci 1995, kdy bylo povražděno asi 8000 muslimských mužů a chlapců. Masakr je považován za nejhorší od druhé světové války.

Druhý proces by zahrnoval všechna ostatní obvinění proti Mladičovi, včetně údajných zločinů spáchaných při obléhání Sarajeva, v dalších bosenských obcích a také zajetí rukojmích z řad personálu OSN.

Žalobce podle AFP tribunálu rozdělení navrhl v úterý.

Mladič byl po skončení války 16 roků na útěku a teprve letos 26. května byl dopaden v Lazarevu v Srbsku. Jen několik dnů poté ho srbské úřady vydaly do Haagu.

Termín zahájení a dobu očekávaného procesu, ve kterém mu hrozí trest doživotního žaláře, zatím nebyl stanoven. Obžalovací spis proti němu má 11 položek, klade mu za vinu zločiny genocidy, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v letech 1992 až 1995 v Bosně.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy