Tři konzuláty v USA dostaly dopis s podezřelým práškem

Lucie Kalivodová
10. 11. 2009 10:46
Obálky mají texaské nebo dallaské poštovní známky a jeden z dopisů odkazoval na Al-Káídu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Tomáš Adamec

New York - Tři konzuláty sídlící na newyorském Manhattanu dostaly dopis s bílým práškem. Informovaly o tom zpravodajské agentury s odvoláním na policejní složky, které prášek nyní zkoumají.

Podle policie šlo ale o kanadský žert. "Zásilky dostaly zastupitelské úřady Uzbekistánu, Rakouska a Francie v pondělí v odpoledních hodinách," řekl detektiv John Sweeney.

"Tři dopisy obsahovaly prášek, zatím se ale neví, o jaký prášek se jedná," dodal. Testy z dopisu zaslanému uzbeckým diplomatům neprokázaly, že by v něm byl obsažen antrax nebo další nebezpečné látky.

Podle mluvčího newyorské policie Paula Browna měly všechny tři obálky texaské nebo dallaské poštovní známky a jeden z dopisů odkazoval na Al-Káidu. Zhruba čtyřicet zaměstnanců všech tří úřadů, kteří přišli do styku s obálkami, muselo projít lékařskou prohlídkou.

V roce 2001 zabily dopisy obsahující antrax ve Spojených státech pět lidí a vyvolaly paniku. Od té doby vyšetřovala policie mnohokrát podezřelé zásilky, většinou byly ale neškodné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy