Tři konzuláty v USA dostaly dopis s podezřelým práškem

Lucie Kalivodová
10. 11. 2009 10:46
Obálky mají texaské nebo dallaské poštovní známky a jeden z dopisů odkazoval na Al-Káídu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Tomáš Adamec

New York - Tři konzuláty sídlící na newyorském Manhattanu dostaly dopis s bílým práškem. Informovaly o tom zpravodajské agentury s odvoláním na policejní složky, které prášek nyní zkoumají.

Podle policie šlo ale o kanadský žert. "Zásilky dostaly zastupitelské úřady Uzbekistánu, Rakouska a Francie v pondělí v odpoledních hodinách," řekl detektiv John Sweeney.

"Tři dopisy obsahovaly prášek, zatím se ale neví, o jaký prášek se jedná," dodal. Testy z dopisu zaslanému uzbeckým diplomatům neprokázaly, že by v něm byl obsažen antrax nebo další nebezpečné látky.

Podle mluvčího newyorské policie Paula Browna měly všechny tři obálky texaské nebo dallaské poštovní známky a jeden z dopisů odkazoval na Al-Káidu. Zhruba čtyřicet zaměstnanců všech tří úřadů, kteří přišli do styku s obálkami, muselo projít lékařskou prohlídkou.

V roce 2001 zabily dopisy obsahující antrax ve Spojených státech pět lidí a vyvolaly paniku. Od té doby vyšetřovala policie mnohokrát podezřelé zásilky, většinou byly ale neškodné.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy