Z laboratoře armády USA zmizely vzorky smrtícího viru

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
23. 4. 2009 23:03
Ampule venezuelské encefalitidy se ztratily z mrazících boxů, neví se ale kdy
Foto: Reuters

Baltimore - Americká armádní laboratoř na základně Fort Derick ve státě Maryland potvrdila dřívejší spekulace, že z jejího komplexu zmizely ampule s velmi nebezpečným virem.

Jedná se o vzorky tzv. venezuelské encefalitidy, která napadá především koně, ale může být smrtelná i pro člověka, především pro děti. Zatím poslední případ infekce na území USA byl zaznamenán v roce 1971.

Jak je možné, že se vzorky ztratily, zatím armáda není schopná vysvětlit. Mluvčí vyšetřovacího armádního týmu Christopher Grey podle televize CNN prohlásil, že vyšetřování dosud neprokázalo „známky zločinecké aktivity."

Jeden z pracovníků výzkumného centra zjistil podle seznamu, že v mrazících boxech ampule s virem chybí. O vzorky se staral vědec, který v roce 2004 odešel do důchodu.

Vyšetřování zjistilo, že před časem se mrazící zařízení v laboratoři porouchalo a některé vzorky musely být zničeny. V seznamech, které evidovaly množství a původ skladovaných substancí, jsou prý nesrovnalosti.

Nejedná se o první skandál, spojovaný s Fort Derickem. V roce 2001 byl zdejší vědec Bruce Ivins obviněn, že na konci 2001 rozesílal na některé adresy v USA dopisy s antraxem. Pak spáchal sebevraždu.

Tzv. venezuelskou koňskou encefalitidu mohou na člověka přenášet komáři.  Příznaky jsou horečka, prudké bolesti hlavy a zvracení. Nemoc je rozšířena hlavně v Latinské Americe, odtud i její název.

 

Právě se děje

Další zprávy