Z laboratoře armády USA zmizely vzorky smrtícího viru

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
23. 4. 2009 23:03
Ampule venezuelské encefalitidy se ztratily z mrazících boxů, neví se ale kdy
Foto: Reuters

Baltimore - Americká armádní laboratoř na základně Fort Derick ve státě Maryland potvrdila dřívejší spekulace, že z jejího komplexu zmizely ampule s velmi nebezpečným virem.

Jedná se o vzorky tzv. venezuelské encefalitidy, která napadá především koně, ale může být smrtelná i pro člověka, především pro děti. Zatím poslední případ infekce na území USA byl zaznamenán v roce 1971.

Jak je možné, že se vzorky ztratily, zatím armáda není schopná vysvětlit. Mluvčí vyšetřovacího armádního týmu Christopher Grey podle televize CNN prohlásil, že vyšetřování dosud neprokázalo „známky zločinecké aktivity."

Jeden z pracovníků výzkumného centra zjistil podle seznamu, že v mrazících boxech ampule s virem chybí. O vzorky se staral vědec, který v roce 2004 odešel do důchodu.

Vyšetřování zjistilo, že před časem se mrazící zařízení v laboratoři porouchalo a některé vzorky musely být zničeny. V seznamech, které evidovaly množství a původ skladovaných substancí, jsou prý nesrovnalosti.

Nejedná se o první skandál, spojovaný s Fort Derickem. V roce 2001 byl zdejší vědec Bruce Ivins obviněn, že na konci 2001 rozesílal na některé adresy v USA dopisy s antraxem. Pak spáchal sebevraždu.

Tzv. venezuelskou koňskou encefalitidu mohou na člověka přenášet komáři.  Příznaky jsou horečka, prudké bolesti hlavy a zvracení. Nemoc je rozšířena hlavně v Latinské Americe, odtud i její název.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy