Třetina Iráčanů nemá dost potravin a vody

rak, Reuters
30. 7. 2007 16:50
Přes 28 procent dětí trpí podvýživou

Bagdád- Hned po násilí trápí Iráčany nejvíc hlad a nemoce. Tvrdí to varující zpráva britské humanitární organizace Oxfam a skupiny dalších iráckých neziskovek. Stav, kdy je 28 % dětí podvyživených a 70 % obyvatel má nedostatečný přístup k pitné vodě, označují za nejhlubší krizi od spojenecké invaze v březnu 2003.

"Základní služby, zničené roky sankcí a válkou, nejsou schopné vyhovět potřebám lidí," řekl ředitel Oxfam Jeremy Hobbs s tím, že násilí zamaskovalo pokračující humanitární krizi.

Slabé irácké instituce

Zpráva kritizuje iráckou vládu. Údajně by mohla společně s mezinárodním společenstvím udělat ve prospěch Iráčanů mnohem víc. Nejklíčovější zůstávají problémy s dodávkami vody a jídla, poskytování náhradního přístřeší nebo třeba školství: 92 % iráckých dětí má problémy s učením.

Násilí je v Iráku problémem číslo jedna. Následuje hlad a nemoci, varuje zpráva humanitárních organizací
Násilí je v Iráku problémem číslo jedna. Následuje hlad a nemoci, varuje zpráva humanitárních organizací | Foto: Reuters

Čtyři miliony lidí přišly od začátku konfliktu o střechu nad hlavou. Polovina z nich poté utekla do okolních států, zejména do Jordánska a Sýrie. Ty minulý týden vyzvaly mezionárodní společenství, aby jim s uprchlíky pomohlo.

Oxfam dále upozorňuje, že práce humanitárních organizací je v Iráku víc než obtížná. Svou pobočku tam kvůli bezpečnostní situaci uzavřel v roce 2003. Tíhu tak nesou irácké charity, které ale trpí nedostatkem peněz.

Některé mají údajně strach přijímat peníze od cizích vlád, jejichž vojáci v Iráku slouží. Oxfam proto vyzval země, jež se na okupaci nepodílejí, aby začaly na pomoc posílat víc peněz.

"Irácká vláda musí začít pomáhat nejchudším občanům," řekl Hobbs a dodal "mezinárodní dárci musí pracovat prostřednictvím iráckých a zahraničních humanitárních organizací. Zároveń by se měli ujistit, zda pracují efektivně."

 

Právě se děje

Další zprávy